Radyonun Teknik Özellikleri

'Bunları biliyormusunuz' forumunda zamaneanne tarafından 11 Temmuz 2012 tarihinde açılan konu

 1. Radyonun Teknik Özellikleri Nelerdir


  Radyonun Teknik Özellikleri Hakkında Bilgi  Radyo ileitşim sektörünün en önemli icatlarından biri kuşkusuz. Teknik olarak, elektromanyetik radyo dalgalarındaki ses modülasyonunu önce elektronik ortama sonra da sese çeviren elektronik alettir.

  Radyo dalgalarının bir başka belirleyici özelliği de genliğidir. Genlik, radyo dalgasının salınım sırasında ulaştığı en yüksek salınım şiddetidir. Radyo kanallarının şifrelenmesinde genelde frekans ve genlik değerleri kullanılır. AM radyolarda genlik değeri değiştirilerek, FM (Frequency Modulation - Frekans Modülasyonu) radyolarda da kendilerine verilen frekans aralığında dalganın frekansı değiştirilerek şifreleme yapılır.

  Normal bir radyo alıcısında Orta Dalga (MW- Mid Wave) ve FM, bazen de uzun dalga (LW- Long wave) bulunmaktadır.

  Kısa dalga (SW- Short Wave) radyoları kalitesine ve çeşidine göre alış tayfi değişmektedir. Aşağıdaki bantlar uluslararası yayın yapan kurumlara ayrılmıştır. Bu istasyonlar genelde AM (genlik modülasyonu) (Amplitude Modulation) ile yayın yapmaktadır. Bu tür yayınları dinleyenlere SWL (Short Wave Listener - Kısa Dalga dinleyicisi) denmektedir.
   
Yükleniyor...
- Radyonun Teknik Özellikleri Forum Tarih
Radyonun icat edilmesi başka hangi icatlara öncülük etmiş olabilir açıklayınız Etüt Merkezi 9 Nisan 2015
radyonun icat hikayesi Soru Cevap 9 Ekim 2012
Radyonun Sağladığı Kolaylıklar Bunları biliyormusunuz 11 Temmuz 2012
Radyonun Yapımı Bunları biliyormusunuz 11 Temmuz 2012