pusulayı kim icat etmiştir

'Bilgi Rehberi' forumunda HazaN tarafından 18 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. Pusula bilindiği üzere yön tayin etmek, bulunulan yerdeki enlem boylamı tespit etmek için kullanılan bir cihazdır. Pusulanın icatı büyük oranda çine dayanmaktadır. Pusulanın icat edilmesi ile özellikle gemiler kara parçasını bulma konusunda pusula olmazları arasına girmiştir. Pusula icat edilmeden evvel gemilerin kara bulma konusuna aşağıda değinilmiştir.

  X. yüzyılda Araplardan gelme unsurlar kullanılmakta; bunlarla yıldızların yükseltisi bulunarak kabaca bir enlem-boylam tayini yapılmaktaydı. Ne var ki, boylam hesaplarında birkaç dereceye varan hatalar yapıldığından, işler karışıyordu. Pusula gemicilerin cesaretle denize açılmalarını sağlamıştır.

  PUSULA bir çin icadıdır. Isın sülâlesi zamanında (265-419), Çinliler mıknatıslı bir iğne sayesinde "Güney"i belirleyebiliyorlardı. İğnenin bu özelliğinden yararlanmak için 424'te "Mıknatıslı arabalar" yapıldı. Bu arabalar, dikey bir eksen çevresinde dönen bir heykel taşımaktaydı. Heykel, içinde gizli bulunan bir mıknatısın etkisiyle hep güneye dönük dururdu.

  Esasında pusulanın gerçek mucitleri nurmanlardır. Bunlar, 874'te İzlanda'yı fethetmişler; 932'de Grönland'ı keşfetmişler ve 1000 yılında Amerika'ya ayak basmışlardı. Pusulaya sahip olmasalardı, bu olağanüstü başarılara nasıl ulaşabilirler, açık denizlerde binlerce millik mesafeleri nasıl aşabilirler ve hareket ettikleri noktaya nasıl dönebilirlerdi?

  Fransa'da pusuladan ilk olarak 1200'de söz edilmeye başlandı. Bunu, 1207'de İngiltere ve 1213'te İzlanda izledi. Pusulanın ilkel bir yapısı vardı o zamanlar. İlk önemli gelişmeyi gerçekleştiren Pierre de Maricourt oldu (1269). İğneyi bir mile geçirdikten sonra, bunu bir yanı saydam ve derecelenmiş bir kutunun içine yerleştirdi. Böylece gemicilerin pergeli halini alan bu gereç, artık onlara etkili bir rehber olabilecek; bilinmeyen denizlere açılmalarını ve büyük keşifler çağını açmalarını sağlayacaktı.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 10 Eylül 2015
Yükleniyor...
- pusulayı icat etmiştir Forum Tarih
Pusulayı kim icat etti Bilgi Rehberi 13 Kasım 2010
Pusulayı İlk Kim Buldu Ders notları 6 Nisan 2012
Pusulayı Kullanan Meslekler Bunları biliyormusunuz 10 Haziran 2011
Pusulayı En Çok Hangi Meslek Kullanır? Kısa Bilgiler 10 Haziran 2011