Pusula Nedir Nasıl Kullanılır

'Okulistik' forumunda Yasemin tarafından 15 Mayıs 2013 tarihinde açılan konu

 1. Pusula Nedir,Pusula Nasıl Kullanılır
  Pusulayı ilk olarak çinliler kullanmaya başlamıştır.Çinliler pusuşanın üzerinde sürekli çalışmalar yapmıştır.Pusula nerede olunursa olunsun Dünyada her zaman Kuzey yönünü göstermektedir.

  Pusula ile yön bulmak sadece 1 yada 2 saniye almaktadır.Pusula bazı bölgelerde sapmalar olduğu için pusula herzaman doğru yönü gösteremeyebilir.

  Pusula, avrupada ilk olarak 1200′lü yıllarda Fransa’da anılmıştır. Fransız bilim adamı olan Pierre de Maricourt, pusulanın bugün ki genel görünümünü kazandıran ilk kişidir.

  Manyetik bir iğne Pusulanın en önemli parçalarından biridir.İğne rahatça hareket edebilecek şekilde pusula gövdesine monte edilmiştir İğne serbest kaldığında her zaman aynı yönü göstermektedir.
  Pusulayı okumak belirlenmiş bir noktaya götüren yönü derecelerle bulmak anlamına gelir. Derecelerini öğrenmek istediğin nirengi noktasına yüzünü dön.

  Pusulanın kuzey ucunun pusula gövdesinin üst tarafındaki N (Kuzey)'i gösterdiğinden emin olmalısınız.Gidilecek yön okunun pusula gövdesine değdiği noktada bulunan dereceyi okumanız gerekmektedir.Harita ve pusulayı birlikte kullandığında iki kuzey olduğunu unutmamalısınız.

  [​IMG]
   
Yükleniyor...
- Pusula Nedir Nasıl Forum Tarih
Pusula Nedir Nasıl Çalışır Bunları biliyormusunuz 10 Nisan 2013
Pusula Nedir Kim Bulmuştur Ders notları 17 Temmuz 2013
Pusula Nedir Kısaca Okulistik 27 Mayıs 2013
Pusula Nedir Pusula Ne Zaman İcat Edilmiştir Sorun Cevaplayalım 11 Ocak 2012