Psikolojik Çöl Testi

'Güncel Bilgiler' forumunda Jeeny tarafından 20 Mart 2008 tarihinde açılan konu

1. Çöldesiniz ve yanınızda aşağıdaki hayvanlar var:
    Aslan, İnek, At, Koyun ve Maymun

Çölden kurtulabilmek için hayvanlardan birini bırakmanız gerekiyor.Hangisini bırakırsınız? (İstediğiniz mantığı kullanabilirsiniz ama hangi hayvanı ne zaman bıraktığınızı bir yere not edin) Geriye 4 hayvan kaldı.

Çöl ateş gibi yakıyor! Kilometrelerce uzanıyor. Her yerde kum var. Bir başka hayvanı daha bırakmanız gerekiyor. Hangisini bırakırsınız?

Geriye 3 hayvan kaldı. Yürüdünüz, yürüdünüz, yürüdünüz. Sıcak, sıcak, sıcak. Felaket! Aradığınız vaha kurumuş! Bir hayvan daha bırakmaktan başka çareniz yok.

Geride 2 hayvan kaldı. Uzun sıcak bir yürüyüşten sonra ilerde çölün bittiğini görebiliyorsunuz. Fakat ne yazık ki çölden sadece bir hayvan ile çıkabilirsiniz. Hangisini bırakıp hangisini yanınıza alacaksınız?

Bu cevaplar Japon kaynaklarından alınmıştır.

Çöl zorlukları simgeler.
    Hayvanlar ise. . .

Aslan = Gurur

Maymun = Çocuklarınız

Koyun = Arkadaşlar

İnek = Temel ihtiyaçlar

At = Hırslarınız.

Kısaca, yaşamda zorluklarla karşılaştıkça bunlardan birini feda ederiz. Son hayvan, diğer her şeyi kaybetme pahasına tutunduğunuz varlığı simgeler.

2. öncelikle süperr bir paylaşım jeeny teşekkürler emeğine sağlık :f40:
    hmm biraz düşünelim;) :
    ilk önce atları çok severim ama önce atımı bırakırdım (yani hırslarımı):f106:
    daha sonra aslan (gururumu)
    3.olarak zorda olsa koyun (yani arkadaşlarımı)::f25:
    4. olarak ise nasılsa yolun sonuna geldim ya inek (yani temel ihtiyaçlarımı )bırakırdım:(
    banada en değerli varlığım maymunum kalırdı (yani çocuklarım ):) :) işte böyle:f63:

3. eyvahlar olsun jeeny açıklamanı okumadan ben testi yapmıştım sonucu açıklıyorum ben ilk önce maymunu bıraktım( allah!tan çocuğum yok) sonra aslanı bıraktım daha sonra ineği bıraktım en son olarak koyunu bıraktım ve atı alıp devam ettim.

aslında bu testi hayvanların ne anlama geldiğini bilmeden cevaplamak gerekirdi ben öyle yaptım jeeny

4. Valla bende deniz abla gibi yaptım sonuçta bi baktım ki hırslarımla başbaşayım :f106:
    çoluk-çocuk, temel ihtiyaçlar, gurur ve arkadaşlar çölde kaldı kusura bakmayın artık kader naparsın :f106: :f106:

5. Vala banada at kaldı yapçak birşey yok sağlık olsun hırslarımla kurtuldum çölden hırslarımla yeni şeyler başarıcam artık :)

6. Ben mantıkla eledim At kaldı
    Hırslarımmış oda :f106:

7. Bu test pek doğru sonuç vermedi.. Hayatta hiç mi hiç hırsım yoktur. (Tanıyanlar bilir). Teste ilk aklıma gelen ilk yaptığım AT dışında diğer hayvanlardan bir an önce (hemen yola çıkar çıkmaz) kurtulup. Atımla ayak bağı olan kimse olmadan hedefe ilerlemekti......

;) : ;) :

8. Cevaplara bakmadan önce nedense bende en sona atı bırakmıştım. :( Maymunu sona bırakmadığıma çok pişman oldum. Hırslarımın kurbanı mı oldum ben şimdi :(

9. Cevap: Psikolojik Çöl Testi

İlk maymunu bırakmıştım ben yhaaa