Protein Eksikliğinde Görülen Hastalıklar nelerdir

'Hastalıklar' forumunda HazaN tarafından 26 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. Protein Eksikliğinde Görülen Hastalıklar, protein eksikliği hastalıkları

  Aminoasitlerin birleşmesinden oluşan proteinler, doku ve organların yapım ve onarımının yanında, özellikle çocuklarda, büyüme ve gelişme için çok önemlidir. Ayrıca yağda eriyen vitaminlerin kullanımı için de gereklidir.

  Doğada bilinen 22 amino asitten 8'i vücutta üretilemediği için dışarıdan besinler yoluyla alınmaları gerekir. Ayrıca, vücudumuzda protein depo edilemez. Bu nedenle düzenli olarak alınmalıdır. Eğer vücuda yeterli protein alınmazsa, protein eksikliği nedeniyle pek çok hayati fonksiyon sekteye uğrar, hücreler yenilenemediği için yaralar geç iyileşir ve bir çok enzim yapılamaz.

  Protein Eksikliği olan kişilerde çabuk yorulma, durgunluk gibi belirtiler görülmeye başlar. Daha ilerki dönemlerde ise kansızlık, hastalıklara karşı direncin azalması, kan basıncının düşmesi, diş eti hastalıkları, göz bozuklukları ve Siroz gibi belirtiler görülebilir. Bununla birlikte, fazla protein almak da vücut, özellikle de karaciğer, için zararlıdır.

  Proteinli Besinler: Hayvansal besinler temel protein kaynaklarıdır. Bununla birlikte bitkisel besinlerde de protein bulunur. Özellikle, süt ve süt ürünleri, et, yumurta, baklagiller, kuruyemişler, ekmek ve tahıllar protein açısından zengin besinlerdir. Sağlıklı bir beslenme için günlük enerji ihtiyacının %10-15'i proteinden sağlanmalıdır. Proteinlerin sindirimi karbonhidratlara göre daha zordur.
   
Yükleniyor...
- Protein Eksikliğinde Görülen Forum Tarih
Proteinlerin vücudumuzdaki öncelikli görevleri nelerdir? Sağlık Rehberi 8 Haziran 2016
Bir besinin içerisinde protein olduğunu nasıl anlarız kısaca Güncel Bilgiler 13 Ekim 2015
Proteinler Hangi Besinlerde Bulunur kısaca Sağlıklı Beslenme ve Diyet 7 Ekim 2015
protein eksikliğinin insan sağlığına etkileri Bilgi Rehberi 17 Şubat 2015