Protein Eksikliğinde Görülen Hastalıklar nelerdir

Konusu 'Hastalıklar' forumundadır ve HazaN tarafından 26 Ocak 2011 başlatılmıştır.

 1. HazaN Admin

  Protein Eksikliğinde Görülen Hastalıklar, protein eksikliği hastalıkları

  Aminoasitlerin birleşmesinden oluşan proteinler, doku ve organların yapım ve onarımının yanında, özellikle çocuklarda, büyüme ve gelişme için çok önemlidir. Ayrıca yağda eriyen vitaminlerin kullanımı için de gereklidir.

  Doğada bilinen 22 amino asitten 8'i vücutta üretilemediği için dışarıdan besinler yoluyla alınmaları gerekir. Ayrıca, vücudumuzda protein depo edilemez. Bu nedenle düzenli olarak alınmalıdır. Eğer vücuda yeterli protein alınmazsa, protein eksikliği nedeniyle pek çok hayati fonksiyon sekteye uğrar, hücreler yenilenemediği için yaralar geç iyileşir ve bir çok enzim yapılamaz.

  Protein Eksikliği olan kişilerde çabuk yorulma, durgunluk gibi belirtiler görülmeye başlar. Daha ilerki dönemlerde ise kansızlık, hastalıklara karşı direncin azalması, kan basıncının düşmesi, diş eti hastalıkları, göz bozuklukları ve Siroz gibi belirtiler görülebilir. Bununla birlikte, fazla protein almak da vücut, özellikle de karaciğer, için zararlıdır.

  Proteinli Besinler: Hayvansal besinler temel protein kaynaklarıdır. Bununla birlikte bitkisel besinlerde de protein bulunur. Özellikle, süt ve süt ürünleri, et, yumurta, baklagiller, kuruyemişler, ekmek ve tahıllar protein açısından zengin besinlerdir. Sağlıklı bir beslenme için günlük enerji ihtiyacının %10-15'i proteinden sağlanmalıdır. Proteinlerin sindirimi karbonhidratlara göre daha zordur.


Benzer konu başlıkları: Protein Eksikliğinde
Forum Başlık Tarih
Bunları biliyormusunuz Protein Hangi Besinlerde Bulunur Resimli 9 Nisan 2014
Kısa Bilgiler Protein Hangi Besinlerde Bulunur Tablo 5 Nisan 2014
Şifalı Bitkiler Besinlerin protein ve kalori değerleri 8 Şubat 2012
Şifalı Bitkiler Protein Kaynağı Yiyecekler nelerdir? 8 Şubat 2012
Bunları biliyormusunuz En Faydalı Protein Tozu 16 Eylül 2012