Prostat kanseri yaşla mı ilgilidir?

'Sorun Cevaplayalım' forumunda Ezlem tarafından 17 Ağustos 2011 tarihinde açılan konu

 1. Prostat kanseri ABD’de erkeklerde ikinci sıklıkta görülmektedir. Her yıl kanser tanısı konulan üç erkekten biri prostat kanseridir. Ülkemizde daha az sıklıkla görülmektedir. Prostat, erkek üreme sisteminin bir bölümüdür. Rektumun (kalın barsağın son kısmı) önünde ve mesanenin altında yerleşmiştir. İdrar akımını sağlayan üretra (idrar yolu) tarafından çevrilmiştir. Sağlıklı prostat bezi bir ceviz büyüklüğündedir. Prostat ,seminal sıvının bir kısmını üretir. Ejekülasyon esnasında seminal sıvı spermlerin dışarı atılmasını sağlar. Erkek hormonları (androjenler) prostatın büyümesini sağlar. Testisler testosteron dahil olmak üzere erkek hormonlarının esas üretim yeridir. Böbrek üstü bezi (adrenal bez) az miktarda testosteron üretir. Prostat aşırı büyüdüğü zaman üretraya baskı yaparak idrarın mesaneden penise akımını yavaşlatır ya da durdurur.

  Risk Faktörleri
  Prostat kanserinin sebepleri kesin olarak bilinmemektedir. Bulaşıcı değildir, insandan insana geçmez. Araştırmalar prostat kanseri gelişme riskini artıran bazı faktörler olduğunu göstermiştir.
  Yaş : Prostat kanserinin en önemli risk faktörüdür. 45 yaş altında nadir görülür. Yaşlandıkça risk artar. ABD’de 65 yaş ve üzerinde görülmektedir.
  Aile öyküsü : Erkek kardeşinde prostat kanseri olanlarda risk artar.
  Irk : Afrikalı Amerikalılarda beyazlardan daha yaygındır.
  Belirli prostat değişiklikleri : Yüksek dereceli prostatik intraepitelyal neoplazisi olan hücreleri olanlarda prostat kanser riski artmıştır. Bu hücreler mikroskop altında anormal olarak görülürler.
  Diyet : Hayvansal yağdan zengin ve et içeren gıdalarla beslenmenin bazı çalışmalarda prostat kanser riskini artırdığı gösterilmiştir.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 17 Ağustos 2014
 2. Evet, yaşla ilgili bir hastalıktır; özellikle 40 yaş üstü grup riskli gruba girer.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 17 Ağustos 2014
Yükleniyor...
- Prostat kanseri yaşla Forum Tarih
Prostat Kanserine Ameliyatsız Tedavi Sağlık bilgisi 16 Kasım 2011
Prostat kanseri için ürküten uyarı! Hastalıklar 12 Ekim 2011
prostat nedir-prostat kanserinin nedenleri.. Sorun Cevaplayalım 24 Şubat 2011
Prostat Kanseri Hakkında Hastalıklar 6 Eylül 2010