Prostat kanseri için ürküten uyarı!

'Hastalıklar' forumunda EyLüL tarafından 12 Ekim 2011 tarihinde açılan konu

 1. E Vitamini ömrü kısaltıyormu?
  E vitamininin prostata etkisi
  E vitamininde prostat kanseri riski

  E vitamini takviyesinin prostat kanseri riskini artırabileceği öğrenildi

  Y üzde 17 risk
  Öte yandan aynı araştırmada E vitamini takviyesinin sağlıklı erkeklerde prostat kanseri riskini yüzde 17 artırdığı da belirlendi. Yapılan deneylerde dört gruba ayrılan katılımcılardan ilk gruptakilere selenyum, ikinci gruptakilere E vitamini, üçüncü gruptakilere E vitamini ve selenyum, dördüncü gruptakilere placebo verildi. E vitamini alan gruptakilerden 620'si, E vitamini ve selenyum alan gruptakilerden 555'i, selenyum alanlardan 575'i, placebo alanlardan 529'u prostat kanserine yakalandı.

  Amerikalı bilim adamlarının, Kanada, ABD ve Porto Riko'da yaptığı, 10 yıl süren ve 35 bin kişinin katıldığı araştırma, E vitamini ve selenyum takviyesinin sağlıklı erkeklerde prostat kanseri riskini yüzde 17 artırabileceğini gösterdi.

  Dört gruba ayrılan katılımcılardan ilk gruptakilere selenyum, ikinci gruptakilere E vitamini, üçüncü gruptakilere E vitamini ve selenyum, dördüncü gruptakilere placebo verildi.

  E vitamini alan gruptakilerden 620'si, E vitamini ve selenyum alan gruptakilerden 555'i, selenyum alanlardan 575'i, placebo alanlardan 529'u prostat kanserine yakalandı.

  Bilim adamları, E vitaminin zararlı etkilerine ilişkin biyolojik bir açıklama getiremese de etkilerin vitaminlerin bırakılmasından sonra da devam edebileceği uyarısında bulundu.

  Araştırmacılardan Eric Klein, yararı olmayan, hatta bazıları için büyük risk teşkil eden bu vitamin takviyelerini almak için sebep olmadığı sonucuna vardıklarını vurguladı.

  Araştırma, Amerikan Tıp Derneği'nin dergisinde yayınlandı.
  [​IMG]
  Alıntı
   
  Son düzenleme: 12 Ekim 2011
Yükleniyor...
- Prostat kanseri için Forum Tarih
Prostat Kanserine Ameliyatsız Tedavi Sağlık bilgisi 16 Kasım 2011
Prostat kanseri yaşla mı ilgilidir? Sorun Cevaplayalım 17 Ağustos 2011
prostat nedir-prostat kanserinin nedenleri.. Sorun Cevaplayalım 24 Şubat 2011
Prostat Kanseri Hakkında Hastalıklar 6 Eylül 2010