Potansiyel Farkının Tanımı Nedir?

Konusu 'Bunları biliyormusunuz' forumundadır ve Wish tarafından 12 Ocak 2010 başlatılmıştır.

 1. Wish Üye

  Potansiyel farkının tanımı nedir?
  Potensiyel Fark
  Potensiyel Fark Nedir?


  bir elektrik yükünü bir noktadan başka bir noktaya götürebilmek için gerekli enerji miktarıdır..
  Fizikte potansiyel farkı, bir nesneyi bir noktadan diğerine, çeşitli muhafazakar kuvvvetlere karşı hareket ettirmek için gereken enerji miktarıyla ilgilidir. Muhafazakar kuvvet diye; bu kuvvetin etkisi altındaki bir cismi bir noktadan başlayıp, herhangi bir patika üzerinden hareket ettirerek aynı noktaya geri getirmek için harcanan enerji miktarının sıfır olmasını zorunlu kılan kuvvet alanlarına denir.

  Potansiyel farkı deyimi en sık olarak, elektrik potansiyel farkı için kullanılmakla ve bu deyim, voltaj veya elektrik gerilimi ile eşanlamlı olmakla beraber, fiziğin diğer alanlarında da kullanılır. Daha teknik bir ifade ile, potansiyel farkı; bir niceliğin, o niceliğin muhafazakar vektör alanı içerisindeki iki nokta arasındaki değerleri arasındaki farka eşittir. Örneğin:
  * Mekanikte, Dünya üzerindeki iki nokta arasındaki yerçekimsel potansiyel farkı, bir birim kütleyi yerin kütleçekim alanına karşı, bu noktalardan birinden diğerine hareket ettirmek için gereken enerji miktarıyla ilgilidir. Birimi J/kg.
  * Elektrik mühendisliğinde, iki nokta arasındaki elektrik potansiyel farkı (voltaj, ya da gerilim), birim yükü mevcut elektrostatik alana karşı, bu noktaların birinden diğerine hareket ettirmek için gereken enerji miktarıdır. Birimi J/Coulomb veya volt.
  * Sıvı sistemlerinde iki nokta arasındaki potansiyel farkı, bu iki noktadaki basınçların arasındaki farktır. Birimi Paskal.
  * Isıl sistemlerde iki nokta arasındaki potansiyel farkı, bu iki noktadaki sıcaklıkların arasındaki farktır. Birimi Kelvin.​


Benzer konu başlıkları: Potansiyel Farkının
Forum Başlık Tarih
Sayısal Dersler Potansiyel Enerji Çeşitleri 22 Şubat 2012
Sözel Dersler Potansiyel Enerji Nedir 22 Şubat 2012
Sözel Dersler Hidroelektrik Enerji Potansiyeli 13 Kasım 2011
Ders notları Kuvvet ve Hareket: İş ve Enerji (Kinetik ve Potansiyel) - Enerji Dönüşümleri 23 Mayıs 2011
Ders notları Kuantum Potansiyeli Hakkında Bilgi 20 Şubat 2011