Portakallı Islak Kek

'Damak Keyfi' forumunda YAREN tarafından 18 Ağustos 2008 tarihinde açılan konu

1. 5 yumurta
    2 bardak fruktoz (yada şeker)
    1 paket margarin
    1 paket vanilya
    1 paket kabartma tozu
    3 bardak un
    5 portakal (kabuğu rendelenecek, suyu sıkılacak)
    Yumurta, şeker, vanilya ve kabartma tozu çırpılır. Un eklenir. Eritilmiş margarin ve ince rendelenmiş 5 portakalın kabuklarının yarısı eklenir. (geri kalan rendelenmiş kabuk kek süslemesi için kullanılacaktır). Yuvarlak kek kabı yağlanır ve üzerine biraz un serpilir. Elde edilen kek karışımı ancak ondan sonra kaba konur. Önceden ısıtılmış fırında 100 derecede pişirilir. Hazır olup olmadığını anlamak için ahşap kürdan batırılır. İçinden kürdan kuru olarak çıkıyorsa, kek hazır demektır.
    Kek fırından çıkarılır. Daha sonra servis tabağına konur ve henüz sıcakken kaşıkla, her tarafa nüfus edecek şeklinde portakal suyu dökülür.Kekin çok fazla ıslak olmasını istenmiyorsa, portakal suyunun yarısı konabilir.
    Kekin üstüne kalan portakal kabukları serpilir.

Not: Bu kek ayrıca kakaolu olabilir. Hamur yapılırken portakal kabukları yerine 3-4 kaşık kakao konur. Fırından alındıktan sonra üzerine 1 bardak süt eklenir.

2. Offff ben portakallı olan
    herşeye bayılırım. Yeme de yanında yat...
    İçinde portakal olan tüm tarifleri bekliyorum.
    Yarenim :f58:

3. hem portakallı hemde cevizli veya limonlu olursa yemede yanında yat

sağol yaren sabah sabah gönlümüz çekmedi ama akşama doğru ne olur bilemem :(

öznur buyur bir dilim al akşama iftarlık olsun sen de ben gibi içine portakal konulan pastalara hastasın

ama bir dilim al yoksa bana yetmez ha:f106:

4. offffffff yaaaaaaaa. Ne yaptınız siz.Nurdin abi yapılırmı şimdi bu.
    Harika gözüküyor

5. Ya kaç kere söylüyorum tatlı ve yemek tarifi verirken yanına peçetede koyun diye ağzımın suları akıyor :f106::f106:

Ama çok güzel görünüyor ellerinize sağlık Yaren ve Nurdin:f40:

6. Bende severim beaa. Bu güzel tarifi not aldım.. Aynısından yapacagım :f63:

Sizlere de ikram ederim belki me :f106::f106::f106:

Ellerinize saglık Yaren :f40:

7. çok güzel bir kek oluyor denedim birkaç kez emeğine sağlık YAREN:f40:

8. Portakallı pastalara bayılırım bir dilimde ben alacağım teşekkürler:f40:

9. Ben hamur işinde beceriksizim yaa damardan giriyorsun yani yaren..;) :

Ben karışmam en kısa zamanda forumcak isteriz senin kendi ellerinden bir portakallı kekk..:f196:

10. teşekkürler Yaren ve Nurdin ellerinize saglık eminim görüntüsü kadar tadıda güzeldir

11. Benim gibi yapın yemek konularına iftardan sonra bakın arkadaşlar yoksa ciğerci kedisi gibi kıvranıp duruyorum topicte :f106:
    Teşekkürler yarencim ilk fırsatta deniycem :f40:

12. Islak mıslak ama güzel keke benziyoo...

13. paylaşım için teşekkürler