Portakal Faydaları

'Sağlık Rehberi' forumunda Wish tarafından 24 Ağustos 2010 tarihinde açılan konu

 1. Portakalın faydaları nelerdir


  [​IMG]

  Portakal başta C vitamini olmak üzere P, B ve E vitaminleri ile fosfor, magnezyum ve potasyum minerali açısından zengindir. Bakır, çinko, demir, bakır ve manganez mineralleri ile protein de bulunur.

  Portakalın Faydaları:

  Vücudu ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Enerji verir. İyileşmeyi hızlandırır. Yüksek Tansiyonu ve kolesterolü düşürür. Damar sertliğini ve tıkanıklığını önleyen portakal kalp ve damar hastalıkları ile kansere karşı koruyucudur. Sinirleri yatıştırır ve yorgunluğu giderir. Damarları güçlendirir. Grip ve nezle gibi soğuk algınlığına iyi gelir ve öksürüğü azaltır. Cilt kırışıklıklarını önler, cildin taze ve pürüzsüz görünmesi sağlar. Karaciğeri çalıştırır. Vücuttaki zararlı maddeleri temizler. Kansızlığa iyi gelir. Hazmı kolaylaştırır. İçerdiği folik asit özellikle hamileler ve bebek için çok yararlıdır.

  Portakal Nasıl Kullanılır?

  Portakal taze olarak yenir ve suyu kullanılır. Ayrıca çiçeklerinden ve kabuklarından da yararlanılır. Portakal suyu cildi besler. Özellikle yağlı ve normal ciltler iyi gelir. Çiçekleri kaynatılarak hazırlanan çay spazmlara karşı faydalıdır. Kabuklarından esans elde edilmesinin yanında mide hastalıkları için de kullanılır.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 21 Aralık 2012
 2. Cevap: Portakal Faydaları

  Performans ödevimde bu bilgiler lazım oldu.Aradığım şeyi burada bulduğum için şanslıyım.Teşekkürler wish ve forumdas.
   
Yükleniyor...
- Portakal Faydaları Forum Tarih
Vitamin Deposu Portakalın Faydaları Sağlık Rehberi 17 Mayıs 2016
Portakal kabuğunun faydaları nelerdir? Şifalı Bitkiler 29 Aralık 2013
portakal suyunun faydaları Sağlık bilgisi 10 Ocak 2012
Portakal yağının faydaları ve kullanımı Şifalı Bitkiler 23 Eylül 2011