POLİS ,TEŞKİLATININ ,KURULUŞU ,10 Nisan

'Önemli Gün ve Haftalar' forumunda Lider tarafından 10 Nisan 2008 tarihinde açılan konu

1. polis, teşkilatının 163.. kuruluş yıldönümü

İLK POLİS TEŞKİLATININ KURULUŞU (10 Nisan 1845)
    1845 tarihi, Türk Emniyet Teşkilatı açısından önemli bir noktadır. Çünkü bu tarihe kadar zabıta olarak nitelenen teşkilat; 10 Nisan 1845 (12 Rebiü’l Evvel 1261)’den itibaren polis adı altında hayata geçmiş ve Emniyet Teşkilatının kuruluş günü olarak kabul edilmiştir.
    Yeniçerinin ortadan kaldırılmasından sonra, başkentte ve eyaletlerde zabıta hizmetleri eskisiyle kıyaslanmayacak derecede gelişmesine rağmen; bu hizmetler karışık ve ayrı ayrı kurumlara bağlı olarak yürütülmekteydi. Teşkilat ve yürütme alanındaki bu karışıklığı ortadan kaldırmak amacıyla ilk defa 10 Nisan 1845’te İstanbul’da ilk polis teşkilatı kurulmuş, görevleri de yine aynı tarihte yayımlanan Polis Nizamnamesinde belirtilmiş ve bu durum yabancı elçiliklere de bir yazı ile bildirilmiştir.

Bu nizamnamede polis teşkilatının kuruluş amacı, belde güvenliğini sağlamak olarak belirtilmiştir.

Bu çalışmalara rağmen, karışıklık devam etmiş, İstanbul’da polis hizmeti; Yeniçeri Ağası yerine geçen Serasker, İhtisap Ağası ve Polis adını taşıyan teşkilatlar tarafından yürütülmüştür. Taşrada ise güvenlik hizmetleri, Sipahilerden oluşan zaptiyelerle ve Asakir-i Mansure alaylarıyla yürütülmüştür.

POLİS
    Polis terimi, kökeni Yunanca ve Latince olan bir kelimedir. Yunanca politika, Latince politika kelimelerinden türemiştir. Eski Yunanlılar kendi şehir devletlerine polis ismini vermişlerdir.
    Polis kelimesi ıstılah! Olarak, kuruluşu bulunduğu yerde kamu düzen ve güvenliğini koruyan, yasaların adil ve eşit bir şekilde uygulanmasını sağlayan teşkilat, kolluk, zabıta, şehirde güvenliği sağlamakla yükümlü kişiler anlamında kullanılmıştır. Polis kelimesinin yerine emniyet deyiminin kullanıldığı da olur.
    Polis görevi itibariyle; asayişi, amme, şahıs tasarruf emniyetini ve mesken masuniyetini koruyan, halkın ırz can ve malını muhafaza ve ammenin istirahatını temin eden, yardım isteyenlere, yardıma muhtaç olan çocuk, alil ve acizlere muavenet eden, kanun ve nizamnamelerin kendisine verdiği vazifeleri yapan silahlı icra ve inzibat kuvvetidir.

Genel olarak polis, bir ülkenin sükûn, güvenlik ve düzenini sağlamak ve korumakla görevlidir. Bunu yerine getirirken önceden belirlenmiş müeyyidelere uymakla yükümlü ve hükümet tarafından alınan ve yerine getirilmesi istenen kararların icrasını sağlamakla görevlidir.

not alıntıdır

bu konu hakkında eklemlerinizi bu sayfada rica edeyorum yorumlarınız için teşekkürler

Oylesine bunu beğendi.

2. Lİder abim çok sağol paylaşım için Allah polisimizi ve askerimizi korusun....

3. emeğine sağlık LİDER:f118: Allah polisimize ve askerimize zeval vermesin:)

4. Varlığın ülkeme güven veriyor
    Asayiş seninle berkemal polis
    Kavgalar bitiyor huzur geliyor
    Adalet elçisi kahraman polis

Kanunun yolunda çalışır gider
    Bıkmadan zamanla yarışır gider
    Gündüzü geceye karışır gider

Öyle zor şartlarda görev başında
    Bir sıcaklık arar çoğu aşında
    Kimi şehit olur çok genç yaşında

Kimine azrail kimine hızır
    Kim imdat istese yardıma hazır
    Masuma hamidir suçluya nazır

Her türlü olaya korkmadan koşar
    En büyük engeli anında aşar
    Vatanın miylletin aşkıyla yaşar

Dert olur acımız ağrımız size
    Bizim de açıktır bağrımız size
    Hep aynı ilkeye çağrımız size

Yetmiyor övmeye kalemle kağıt
    Olmasın adına dillerde ağıt
    Sen de mutlu yaşa yasını dağıt

emniyet teşkilatının polis haftasını kutluyorum

paylaşım için teşekkürler abi:f40: :f118:

5. tüm polis teşkilatımızın polis haftasını kutlarımmm
    allahım her zaman yardımcıları olsun onların sayesine
    huzurlu ve rahat yaşıyoruz

6. Bir polis çocuğuyum ne zorluklar içinde görevlerini yerine getirdiklerinide çok iyi bilirim..

Allah onları korusun..Tüm polislerin polis haftasını kutluyorum...

7. Emniyet teşkilatımızın Polis haftasını kutluyorum
    Zor şartlarda asayişimizi sağlayan polisimize askerimize allah zeval vermesin.

Emeğine sağlık abim paylaşım için teşekkürler.

8. Emniyet teşkilatımızın Polis haftasını kutluyorum..

Teşekkürler Lider :f40:

9. ben bu başlığa yorumunu paylaşım yapan herkese teşekkür ediyorum
    özellikle sulfii kardeşimizin eklediği video çok anlamlı ve insanı duygulandıran bir paylaşım kendisine teşekkürler ederim

10. 162. yılını kutladığımız polis haftasında tüm emniyet teşkilatının bu gününü kutlarım. İyiki varlar...

Paylaşımlarınız için teşekkürler arkadaşlar.

11. Özellikle büyük şehirlerde bugün rahat dolaşabiliyorsak ve rahatlıkla uyuyabiliyorsak her zaman görev başında olan polislerimiz sayesindedir. Polis teşkilatının kuruluş yıldönümü kutlu olsun, bugün hayatta olmayan polislerimizinde mekanı cennet olsun..
    Açtığın başlık için teşekkürler Lider abim ve katkıda bulunan tüm arkadaşlara da teşekkürler..

12. Tüm polis teşkilatımıza minnettarız bu güzel günlerini yürekten kutluyorum

13. ben de polis çocuğuyum bütün polislerimizin polis haftasını kutluyorum ...

14. Biz şehirde bugün rahat uyuyabiliyorsak yollarında rahat dolaşabiliyorsak her zaman görev başında olan polislerimiz sayesindedir. Polis teşkilatının kuruluş yıldönümü kutlu, bugün hayatta olmayan polislerimizinde mekanı cennet olsun. :)

Anlamlı paylaşım için tşkler Lİder yüreğinize sağlık :f40:

15. bu başlığa yorumlarınız ve katılımlarınıza teşekkürler

polis teşkilatımızın kuruluş yıldönümü kutlu olsun

16. Emeğine sağlık Lider abi

17. selam

Allahım bizleri korumayı görev bilen tüm birimlerimizin yardımcısı olsun.:f40: :f9: [​IMG]