Platon Nasıl Öldü

'Kısa Bilgiler' forumunda Masal tarafından 10 Temmuz 2012 tarihinde açılan konu

 1. Platonun Ölümü


  Platonun Ölümü Hakkında Bilgi  Platon M.Ö. 427-347 yılları arasında yaşamış olan ve düşünce tarihinin tanıdığı ilk ve en büyük sistemin kurucusu olan ünlü Yunan filozofudur.

  Platon'a göre, insan uzun yıllar matematiksel bilimlerle ve diyalektikle uğraştıktan sonra, varlığın ve gerçekliğin kaynağı olan İyi İdeasını mistik bir tecrübeyle, özel bir sezgiyle tanır. Çünkü İyi İdeası varlığın ötesinde olduktan başka, insanın kavrayış gücünün sınırlarının da ötesindedir. İyi İdeasının kendisi tanımlanamaz, söze dökülemez ve açıklanamaz, fakat başka herşeyi açıklar. İnsan bu tür bir mistik tecrübeyi yaşadıktan sonra, İdeaların İyi İdeasından pay almak suretiyle varlığa geldiklerini ve oldukları gibi olduklarını anlar. Şu halde, Platon'un metafiziğinde İdealar varlıklarını, ya da sahip oldukları temel özellikleri İyi İdeasına borçludurlar.

  M.Ö. 361'de üçüncü kez Syrakusai'e gidip genç kralla antlaşmazlığa düştüğü için kısa bir süre cezaevine kapatıldıktan sonra Atina'ya döndü. Platon, MÖ.347 yılında öldü. Ölürken akademisini yeğenine bıraktı.
   
Yükleniyor...
- Platon Nasıl Öldü Forum Tarih
Platon Siyaset Felsefesi Hakkında bilgi 16 Eylül 2012
Platon Sanat Anlayışı Merak Ettiklerimiz 16 Eylül 2012
Platon Özellikleri Hakkında bilgi 16 Eylül 2012
Platon Kısa Özlü Sözler Karışık Sözler 15 Eylül 2012