Platon Felsefesi

'Hakkında bilgi' forumunda EyLüL tarafından 12 Eylül 2012 tarihinde açılan konu

 1. Platon Felsefesi Nedir

  Platon Felsefesi Hakkında Bilgi

  Platon(Eflatun) Platon Arapçada P harfinin olmamasından dolayı Arap dünyasında Eflatun olarak anılmaktadır.

  [​IMG]

  Platon Felsefesi

  Eflatun'un felsefesini, beş önemli kuram içerisinde toplamak mümkündür. Bunlar, bilgi, idealar,ruhun ölümsüzlüğü, evrendoğum (Cosmogonie, Cosmogony Evren'in oluşumunu inceleyen bilim dalı) ve devlet ile ilgili kuramlarıdır. Eflatun, bütün yaşamı boyunca hocası Sokrates'den edindiği ilham ile gerçek bir ahlakçı olarak kalmış, tüm bu kuramları, etik ağırlıklı görüşlerle irdeleyerek geliştirmiştir.

  Sokrates ve Eflatun'a göre felsefenin ana ereği, insanın mutluluğu ve yetkin yaşamının sağlanmasıdır. Yetkin bir yaşam, ancak erdemli bir hayat sürmekle elde edilebilir. Erdemin temeli bilgi, özü idealar kavramı gerekçesi evrendoğum güvencesi ölümsüzlük, yaşamsal sığınağı devlet'tir.

  Eflatun, elli yıllık uzun bir süre boyunca bu kuramsal yapıyı düşünmüş, ilintili felsefi meselelerle didişmiş ve bu arada görüşlerini düzeltip olgunlaştırmıştır. Bu yüzden Eflatun felsefesinin incelenmesi açısından en akılcı yol, bu değişim ve gelişmeyi takip ederek, öğretinin geçirdiği evreleri anlamaya çalışmaktır.
   
Yükleniyor...
- Platon Felsefesi Forum Tarih
Platon Siyaset Felsefesi Hakkında bilgi 16 Eylül 2012
Platon Siyaset Felsefesi Hakkında bilgi 11 Temmuz 2012
Platon Sanat Anlayışı Merak Ettiklerimiz 16 Eylül 2012
Platon Özellikleri Hakkında bilgi 16 Eylül 2012