Piyanonun icadı ve gelişimi

'Zaman Tüneli' forumunda Eylem tarafından 16 Mayıs 2016 tarihinde açılan konu

1. Eylem

Eylem Editör Site Yetkilisi

Piyanonun icadı ve gelişimi

Müzik ruhun gıdasıdır demiş büyüklerimiz. Piyano ile tanışınca bunun ne kadar doğru bir tespit olduğunu daha iyi anladım. Vurmalı çalgılar gurubuna dahil olan piyanoda ses, teller aracılığı ile dinleyiciyle buluşuyor. Nasıl vurmalı çalgı olur diye düşünebilirsiniz bunun için hemen nedenini açıklayalım. Piyanonun tuşlarına basıldığı zaman içindeki tahta çekiç tellere vuruyor bu nedenle vurmalı çalgılar sınıfına dahil oluyor.

Piyanonun tarihine bir göz atacak olursak ilk piyanonun 1700’lü yıllarda İtalya’da yapıldığı görülüyor. Floransa’lı Bartolommeo Cristofori piyanoda çekicin tellere vurması anında sesin sönümlenmemesi ve çekicin çabuk bir şekilde tellerden ayrılarak notanın yeniden basılabilmesi sorununu çözmüş ve ölümüne kadar 20’ye yakın piyano üretmiştir. Daha sonra Fransızlar işe el atmış ve Marius tokmaklı klavseni bulmuştur.

Piyano hakkında kısa bir bilgi alıntı yaparak konuyu noktalayalım. Saksonyalı Silbermann ise, Schröter’ in çekiç sistemini geliştirdi ve Bach’ın da değerli öğütlerinden yararlanarak, klavyenin tüm ses genişliğinde eşit bir ötüm elde etmeyi başardı. Augsburg’ da org yapımcısı Johann Andreas Stein (1728-1792) Alman veya Viyana usülü denen mekanizmalı piyanolar meydana getirdi. 1789’da Stein, ayrıntıları belirtmek için kullanılmakta olan dizliklerin yerine pedal koydu. Andreas ve torunu Johann Baptist Streicher (1796-1871), piyanonun yapısını (Beethoven’in arzusu üzerine) daha sağlamlaştırdı ve ikinci bir otum kapağı ekleyerek daha dolgun bir ses sağladı. Piyano sanayinin gerçek kurucusu Alman Zumpe’ dir,

Zaman içinde gelişen piyano pek çok bestecinin en samimi arkadaşı olmuştur bu nedenledir ki piyano için verilen bestelerin sayısı ciltlercedir.

Piyano eğitimine küçük yaşlarda başlamak hem beyni hem parmakları ustalaştırmak için oldukça önemlidir. Eğer azmederseniz yaşınız kaç olursa olsun piyano çalmayı öğrenebilirsiniz.