Piyano Hakkında Genel Bilgi

'Magazin haberleri' forumunda YAREN tarafından 24 Mart 2009 tarihinde açılan konu

  1. Tuşlu çalgılar sınıfına giren piyano, ilk olarak 1711 yılında Bartolomeo Cristofori tarafından Floransa kentinde yapıldı. Çalgının adı italyanca "hafif ve güçlü" anlamlarına gelen "piano e forte" nin önce birleştirilmesinden (pianoforte) sonra da kısaltılmasından (piano) ortaya çıktı.

    Çalgıya bu adın verilmesinin nedeni, daha önce kullanılan tuşlu çalgıların gürlük değişimlerine olanak sağlamaması, piyanoda ise bu değişimlerin gerçekleştirilebilmesiydi. Piyanonun atası, mekanizmasıyla ve ses özellikleriyle çalgının ilkeli sayılabilecek klavikord'dur.

    Piyano için ilk kez 1770 yılında Muzio Clementi eser yazdı. Besteci aynı zamanda piyanonun teknik olanaklarını inceleyerek çalma ve yorumlama üzerine çalışmalar yaptı. Eğitim amaçlı alıştırmalar yazarak piyanonun çalma tekniğini ilerletti. Clementi'den sonra birçok besteci piyanonun olanaklarını geliştirici çalışmalar yapmaya devam etti.

    Yedi buçuk oktava yakın ses aralığı ile teknik ve yorum açısından tek kişilik bir orkestrayı andıran çalgının icadı müziğe önemli bir katkı sağlamıştır.
     
Yükleniyor...
- Piyano Hakkında Genel Forum Tarih
Piyanonun icadı ve gelişimi Zaman Tüneli 16 Mayıs 2016
İstiklal Marşı'nın Piyano Notaları Nota Defteri 4 Ekim 2012
Kolay Piyano Notaları Nota Defteri 29 Mayıs 2012
Titanic Notaları Piyano Nota Defteri 12 Nisan 2012