Pisagor Bağıntısı Nedir

'Sorun Cevaplayalım' forumunda zamaneanne tarafından 21 Haziran 2012 tarihinde açılan konu

 1. Pisagor Bağıntısı Nedir


  Pisagor Teoremi Nedir

  Bir diküçgende dik kenarın yani hipotenüsün bir kenarını oluşturduğu karenin alanı diğer iki dik kenarın birer kenar olarak oluşturdukları karelerin alanları toplamına eşit olduğunu ispatlayan teoreme Pisagor Teoremi denir.

  Pisagor teoremine göre:

  [​IMG]

  c uzunluğu hipotenüstür. a ve b uzunlukları ise dik kenarlardır. Her kenardan birer kare oluşturulur. Bu karelerin alanları, kare alan formülüne dayalı olarak şeklinde sıralanır. Böylece üç karenin köşelerinin birleşiminden oluşan bir dik üçgen oluşturulur. Oluşan üçgenin dik köşesinden hipotenüsün oluşturduğu karenin, hipotenüse paralel olan kenara indirilen dikme ile üçgen içerisinde Öklid bağıntısı kurulur. (öklid bağıntısı benzerlikten ispatlanabilmektedir.) Öklide göre dik kenarlardan birinin karesi, dik açıdan hipotenüse indirilen dikmenin ayırdığı parçalardan kendisine komşu olan tarafın uzunluğu ile hipotenüsün tamamının çarpımına eşittir.

  Matematikte, Pisagor Teoremi, Öklid geometrisinde bir dik üçgenin 3 kenarı için bir bağıntıdır. Bilinen en eski matematiksel teoremlerden biridir. Teorem sonradan İÖ 6. YY'da Yunan filozof ve matematikçi Pisagor'a atfen isimlendirilmiş ise de, Hindu, Yunan, Çinli ve Babilli matematikçiler teoremin unsurlarını, o yaşamadan önce bilmekteydiler.
  Pisagor teoreminin bilinen ilk ispatı Öklid'in Elementler eserinde bulunabilir.
   
Yükleniyor...
- Pisagor Bağıntısı Nedir Forum Tarih
Pisagor bağıntısı nedir Sayısal Dersler 18 Mart 2011
Pisagor bağıntısı nedir - pisagor bağıntısı örnekleri-pisagor teoremi Sayısal Dersler 19 Şubat 2011
pisagor bağıntısı nedir Türkçe Sözlük 25 Ocak 2011
Pisagor Bağıntısı Ve Özel Üçgenler Ders notları 22 Haziran 2012