pierre de coubertin kimdir

'Biyografi' forumunda Sitem tarafından 12 Aralık 2011 tarihinde açılan konu


 1. Fransız Olimpiyat Oyunları kurucusu kimdir

  pierre de coubertin

  Pierre de Coubertin 1 Ocak 1863 doğumlu Fransız pedagog, tarihçi ve sporcu. Modern Olimpiyat Oyunları'nın kurucusudur.

  pierre de coubertin İtalyan kökenli ve aristokrat bir Fransız ailesinin çocuğu olarak 1863’de Paris’te doğdu. İngiliz ve Amerikan okullarındaki eğitim sistemini inceleme fırsatı buldu. Bu onun eğitim anlayışının gelişmesine ve ülkelerdeki değişik sistemlerin avantajlarını ve dezavantajlarını görmesine sebep oldu. Alman orduları karşısında Fransa'nın bozguna uğrama nedenini Fransız gençliğinin fiziksel olarak iyi yetişmemesine bağladı.

  Antik oyunların yapıldığı Olympia antik kentinin o dönemde açığa çıkarılmasından doğan eski oyunlara genel ilgi onu da yakından ilgilendirdi. Oyunların tekrardan başlatılması fikrini planlamaya başladı.
  Bu planlarını açıklamak için 23 Haziran 1894 günü Paris, Sorbonne'da bir kongre organize etti. Bu kongrede oyunların tekrar başlatılmasını teklif etti. Kongre sonunda Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) kuruldu ve Pierre de Coubertin genel sekreter oldu.

  pierre de coubertin,De Coubertin, 1937 yılında Cenova'da ölene dek IOC'nin onursal başkanı olarak kaldı. Öldükten sonra komitenin genel merkezinin bulunduğu Lozan'da gömüldü.

  [​IMG]
  Baron Pierre de Coubertin
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 25 Aralık 2012
Yükleniyor...
- pierre coubertin kimdir Forum Tarih
Pierre Loti Tepesi Nerede Zaman Tüneli 17 Mayıs 2016
1964 pierre brassau adıyla piyasaya sürülen resimleri eleştirmenlerce övgüyle karşılanan hayvan Sorun Cevaplayalım 10 Kasım 2015
Fenerbahçenin Yeni Transferi Pierre Webo Kimdir Kariyeri Biyografi 30 Ocak 2013
Saint Pierre Ve Miquelon Nüfusu 2013 Ülkeler 12 Eylül 2012