photoshopta mirror

'Teknik Yardım' forumunda HazaN tarafından 19 Ağustos 2010 tarihinde açılan konu

1. photoshopta aynı görüntüsü hazırlama
    photoshopta yansıma efekti

Evet arkadaşlar şimdi hep birlikte aynada yansıma efekti uygulayacağız resmimize. Şimdi dilimin döndüğünce anlatmaya çalışayım

İlk olarak yeni tertemiz bir sayfa açıyoruz Ctrl+N ve hemen ayarlarını yapıyoruz. Örnekte Yükseklik 6 Genişlik 4 inç olarak seçilmiş.

Tamamdır. Şimdi resmimizi ekrana taşıyoruz ve CTRL+A diyerek resmimizi seçili hale getiriyoruz. Dikkan ederseniz resmin etrafı tırtıklı bir görüntü aldı.

Resmimizin tamamını seçtikten sonra CTRL+C yani kopyala diyoruz. Hemen ardındanda CTRL+V buda demek oluyor ki yapıştır :))

Şimdi kopyala ve yapıştır dedik ve katmanlar paletine baktığımızda photoshop otomatik olarak layer 1 olarak ayarladı resmimizi.

Büyük ihtimalle resmimiz tabloya sırmayacak bu durumda CTRL+T yada Edit-->Free transform diyerek aşağıdaki pencereyi açın.

Bu konumdayken eliniz shift tuşunda basılı kalır ve mouse yardımıyla resmi sağ alt köşesinden orantılı bir şekilde küçültüp büyütebilirsiniz.

Buraya kadar herşey yolundaysa şimdi devam edelim.

2. Cevap: photoshopta mirror

İstediğimiz ayna görüntüsünü resmimizin neresine gelmesini istediğimize karar verelim. Benim resmimde sol tarafta biryansıma olacak. Şimdi yapmamız gereken View ve New Guide da tıklamak.

Açılan pencerede Dikey oryantasyonu seçiyoruz ve position %50 olarak ayarlıyoruz.

Dediklerimiz tamamsa okeyleyip kutucuğu kapatın ve resmimize bakın. Tam ortadan dikine bir çizgi belirdi.

Sakın endişe etmeyin ortadaki o çizgiyi yokedeceğiz :))

Şimdi yapmamız gereken taşıma aracını seçiyoruz. Taşıma aracıda ne mi? İşte şu küçük şekil.

Şimdi yansımanın olmasını istediğimiz yöne doğru resmi kaydırıyoruz. Ben yansımanın solda olmasını istediğim için resmimi tutup sol tarafa doğru çekiştirmeye başladım bile. Ortadaki çizgi kulağımı kesecek şekilde

Burda kocaman bir beyaz boşluk kaldı demeyin oda yokolacak çünkü.

Şimdi aşağıdaki simgeye tıklayın

3. Cevap: photoshopta mirror

Evet şimdi ayna yansıması olacak olan kısmı, seçtiğimiz araçla tarıyoruz. Dikkat ederseniz seçili kısım yine tırtıklı bir görüntü halini aldı.

Şimdi kısa yol tuşlarından CTRL+J ye basıp önce New, hemen ardındanda Layer via copy diyoruz.

Bu işlem seçimin bir kopyasını oluşturur ve bir önceki katmanın hemen üzerine yerleştirir. Layer kutusundaki görüntümüz şöyle oldu.

Buraya kadar tamamsa burdan sonra biraz daha dikkat. burda bir merkez noktası belirlememiz lazım. CTRL+T kısayolu ile free transform özelliğini açıyoruz.

Seçtiğimiz nokta free transform kutusunun üzerinde ama biz onu istediğimiz yere taşıyabiliriz.Bir nereye taşırsak merkez nokta orası olur.
    Ben merkez noktasını resmimizin tam ortası olarak belirliyorum şöyleki...

Şimdi edit--------->Free Transform--------->Transform--------->Flip Horizontal seçiyoruz.

Ve işte resmimizin yeni hali

Evet enter tuşuna basıyoruz ve serbeste geçiyoruz. Biraz arkamıza yaslanıp sakinleşilim çok az kaldı.
    Tek sorun ortadaki çizgiyi yoketmek işte şimdi bu sorunu çözelim.

View Clear Guedes diyoruz resimdeki gibi ve sürprizzzz çizgi kayboluyor ve resmimiz pırıl pırıl bir ayna yansımasına dönüşüyor.

Umarım yardımcı olabilmişimdir.