Photoshopta cam efekti

'Teknik Yardım' forumunda Aysell tarafından 12 Ağustos 2010 tarihinde açılan konu

1. Photoshop saydam cam efekti
    Photoshop cam efekti nasıl yapılır
    Photoshopta cam efekti yapma

Aşağıdkai adımları izleyerek siz de cam efektini yapabilirsiniz :f40: Kolay gelsin..

adım-1:
    resmimizi open > file tıklayarak açıyoruz. çalışma alanımıza aldığımız resmi 4 defa çoğaltıyoruz (duplicate) çünkü burada 4 efekt öğreneceğiz. bunun için de (duplicate) katman penceresinde resminizin katmanına sağ tıklayarak açtığımız pencerede duplicate layer tıklamamız yeterli olacaktır:

# adım-2:
    şimdi ilk resmimizin olduğu katmanımızı seçelim ve sırasıyla filter > distort > glass tıklayalım. (bu yolu yapacağımız efektlerimizin hepsinde izleyeceğiz bu yüzden akılda kalması iyi olur). karşımıza "glass" adlı bir pencere çıkacak.

burada distortion seçeneğini 3, smoothness seçeneğini de 1 olarak ayarlayalım. texture açılır penceresinden block seçelim ve scaling seçeneğini de %58'e getirelim. OK'e tıklayarak penceremizi kapatabiliriz.

# adım-3:
    şimdi de çoğalttığımız resimlerden ikincisini seçelim ve yine aynı yolla filter > distort > glass seçerek glass penceresini açalım.

seçeneklerimizde distortion'u 3, smoothness'i 1 olarak ayarlayalım ve texture açılır penceresinden bu kez frosted'ı seçelim. scaling'i %58 olarak ayarlayalım ve ok ile penceremizi kapatalım.

aynı yöntemi takip ederek resminize "tiny lens"efekti

ya da glass penceresinde texture seçeneğini canvas seçerek canvas efekti uygulayabilirsiniz:

photoshop'u pek fazla kullanmayıp anlatılan efektleri denemek isteyenler için not: efektlerin hepsini denemek için resmimizi çoğaltmıştık(duplicate). fakat uygulamalarınızı görebilmeniz için kullandığınız katmanın katman(layer) panelinde en üstte olması gerekmektedir. bunun içinde görmek istediğiniz katmanı en üste sürüklemeniz yeterli olacaktır.