peygamberimize vahiy kaç yılında geldi

'Soru Cevap' forumunda Ezlem tarafından 11 Mart 2012 tarihinde açılan konu

 1. peygamberimize vahiy kaç yılında geldi

  Hz. Peygambere ilk vahiy, 610 yılında Nur dağındaki Hira mağarasında geldi. Hz. Peygamber 40 yaşına gelmişti ki belli bir süredir kendisine adet edindiği üzere Ramazan ayını tefekkür, ibadet ve dua ile geçirmek için Hira mağarasına çekilmişti. İşte bu ayda yani 610 yılının Ramazan ayında, Kadir gecesi (muhtemelen Ramazan'ın 27. gecesi) ilk vahiy geldi.

  610 yılı Ramazan ayının Kadir Gecesinde, ridâsına bürünüp Hira'daki mağarada düşünmeye dalmış olduğu bir sırada, bir sesin kendisini ismi ile çağırmakta olduğunu duydu. Başını kaldırıp etrafına baktı; kimseyi göremedi. Bu sırada her tarafı ansızın bir nûr kaplamıştı; dayanamayıp bayıldı. Kendisine geldiğinde karşısında vahiy meleği Cebrâil'i gördü. Melek O'na: -"Oku" Dedi. Hz. Muhammed (s.a.v.): -"Ben okuma bilmem", diye cevap verdi. Melek, Hz. Muhammed (s.a.v.)'i kucaklayıp güçsüz bırakıncaya kadar sıkdı. -"Oku" diye emrini tekrarladı. Hz. Muhammed (s.a.v.) yine: -"Ben okuma bilmem..." cevâbını verdi. Melek emrini tekrarlayıp üçüncü defa Hz. Peygamber (s.a.v.)'i sıktıktan sonra "el-Alak" Sûresi'nin ilk beş âyetini okudu. "Yaratan Rabb'ının adıyle oku. O, insanı alak'tan (aşılanmış yumurtadan) yarattı. Oku, kalemle (yazmayı) öğreten, insana bilmediğini belleten Rabb'ın sonsuz kerem sahibidir." (El-Alak Sûresi, 1-5). Meleğin arkasından Hz. Peygamber (s.a.v.)'de bu âyetleri tekrarladı. Heyecanla mağaradan çıkarak evine geldi. Yolda ilerlerken gök yüzünden bir sesin: "Ya Muhammed. Sen Allah'ın elçisisin, Ben de Cibril'im" dediğini duydu.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 20 Nisan 2015
 2. Peygamber Efendimiz Hz.Muhammed'e ilk vahiy 40 yaşındayken 610'da, 26 Ramazan'ı 27’sine bağlayan gece (Kadir gecesi), gelmiştir.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 20 Nisan 2015
Yükleniyor...
- peygamberimize vahiy kaç Forum Tarih
peygamberimize ilk vahiy nasıl gelmiştir kısaca Hz.Muhammed (sav) 9 Kasım 2014
Peygamberimize İlk Vahiy Ne Zaman Gelmiştir Hz.Muhammed (sav) 13 Kasım 2012
İlk Vahiy Peygamberimize Ne Zaman Gelmiştir Hz.Muhammed (sav) 18 Mayıs 2011
Mehmet Akif Ersoyun Peygamberimize Yazdığı Şiir En Güzel Şiirler 5 Mart 2013