Peygamber efendimizin sabah uyandığında yaptığı dua

'Dualar ve Faziletleri' forumunda Blue tarafından 16 Ekim 2009 tarihinde açılan konu

1. Peygamber efendimizin sabah uyandığında yaptığı dua

sabah1.

Bizi öldürdükten sonra dirilten Allah'a hamd olsun; dönüş Onadır. Senden başka ilâh yoktur. Seni bütün noksanlıklardan tenzih ederim. Allahım, günahlarımdan dolayı Senden mağfiret talep ediyor ve rahmetini istiyorum.

sabah2.

Allahım, ilmimi artır, bana ihsan ettiğin hidayetten sonra kalbimi haktan saptırma, bana kendi katından rahmet ihsan eyle. Şüphesiz ki Sen, bol ihsan sahibisin.

Hz. Âişe (radıyallâhu anhâ) anlatıyor: "Hz. Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm) geceleyin uyanınca şu duayı okurdu:

ـسُبْحَانَكَ اللَّهُمَّ وَبِحَمْدِكَ، أسْتَغْفِرُكَ لِذَنْبِى وَأسْألُكَ رَحْمَتَكَ. اللَّهُمَّ زِدْنِى عِلْماً، وََ تُزِغْ قَلْبِى بَعْدَ إذْ هَدَيْتَنِى وَهَبْ لِى مِنْ لَدُنْكَ رَحْمَةً إنَّكَ أنْتَ الْوَهَّابُ

"Allahım! Seni hamdinle tenzih ederim, Senden başka ilah yoktur. Günahım için affını dilerim, rahmetini taleb ederim. Allahım ilmimi artır, bana hidayet verdikten sonra kalbimi saptırma. Katından bana rahmet lutfet. Sen lutfedenlerin en cömerdisin". [Ebû Dâvud, Edeb 108, (5061).]