Peygamber Efendimizin Devesi

'Hz.Muhammed (sav)' forumunda Masal tarafından 11 Ağustos 2012 tarihinde açılan konu

 1. Peygamber Efendimizin Devesi Hakkında Bilgi


  Peygamber Efendimizin Devesinin Adı


  Peygamberimiz (asm) Mekke'den hicret edip Medine'ye geldiğinde, Peygamberimiz (asm) Kasva adlı devesinin üzerindeydi. Ağır ağır Medine içlerine doğru ilerliyordu. Şehirde bir bayram havası vardı. Genç, ihtiyar, herkes ilâhiler söylüyordu. Peygamberimizin (asm) şehre gelişi kutlanıyordu. Kadınların sevinçleri yüzlerinden okunuyordu. Minik çocuklar bayramlık elbiselerini giymişlerdi... Neşe ile koşuşup duruyorlardı. Bütün şehir, "Hazret-i Muhammed geldi. Şehrimizi şereflendirdi. Yâ Muhammed Yâ Resûlallah !" sesleriyle çınlıyordu.

  Peygamberimiz (asm) ise sevinç gösterileri arasında yol alıyordu. Her ev sahibi aynı şeyi söylüyordu: "Ya Resûlallah, bizde misafir olun."

  Peygamberimiz (asm) hiç kimseyi incitmeyecek bir yol bulmuştu. Devesinin önünde çöktüğü evin misafiri olacaktı. Mübârek devesi de sağa sola bakarak ilerliyordu. Bir müddet öylece gitti. Daha sonra boş bir arsaya çöktü. Peygamberimiz (asm) devesinden hemen inmedi. Deve az sonra ayağa kalktı. Biraz ilerledi. Sonra çöktü.

  Resul-i Ekrem Aleyhissalâtü Vesselâmın Adbâ ismindeki devesi, vefat-ı Nebevîden sonra kederinden ne yedi, ne içti, tâ öldü. Hem o deve, Resul-i Ekrem Aleyhissalâtü Vesselâm ile mühim bir kıssayı konuştuğunu, Ebu İshak-ı İsferanî gibi bazı mühim imamlar haber vermişler. (Ali el-Kari, Şerhu'ş-Şifâ, 1:637.)
   
Yükleniyor...
- Peygamber Efendimizin Devesi Forum Tarih
Peygamber Efendimizin Devesinin Adı Hz.Muhammed (sav) 20 Kasım 2011
Peygamber efendimizin doğuşu, çocukluğu ve gençliği Hz.Muhammed (sav) 18 Şubat 2016
Peygamber efendimizin doğduğu alanın dini özelliği Hz.Muhammed (sav) 18 Kasım 2015
Kadir gecesi peygamber efendimizin okuduğu dua Mübarek Gün ve Geceler 19 Haziran 2015