Peygamber Efendimizin Azrail İle Konuşması

'Hz.Muhammed (sav)' forumunda zamaneanne tarafından 1 Ağustos 2012 tarihinde açılan konu


 1. İblisin Peygamber Efendimiz İle Konuşması  Böyle bir konuşmanın olduğuna dair pek çok hadis vardır.

  Bu hadisi nakleden Cafer b. Muhammed (rah) demiştir ki:

  "Bana şu haber ulaştı: Azrail Aleyhisselam insanları namaz vakitlerinde gözden geçirir. Ölüm anında ruhunu almak için baktığında, eğer o kimse namazlarını muhafaza eden bir kimse ise, melek ona yakın durur, şeytanı ondan uzaklaştırır. Bu arada melek ona: "Lâ ilâhe illallah Muhammedur-Resûlullah" sözlerini telkin eder. Bu, gerçekten büyük bir hâldir."

  Cafer b. Muhammed'in aktardığı hadise göre:

  Ensardan bir zat vefat etmek üzereydi. Hz. Muhammed (s.a.v) Efendimiz de bu zatın yanında bulunuyor, onunla ilgileniyordu. Efendimiz (s.a.v) ölüm meleği Azrailin (a.s) geldiğini gördü ve aralarında geçen konuşmayı şöyle haber verdi.

  Resûlullah (s.a.v), ölüm meleğine:

  - Ey ölüm meleği, bu sahabeme yumuşak davran; şüphesiz o bir mumindir." buyurdu.

  Ölüm meleği Azrail (a.s) şöyle dedi:

  - Gönlün hoş, gözün aydın olsun; bil ki ben her mümine yumuşak davranırım. Ey Muhammed, şunu bil: Ben bir insanın ruhunu alınca, onun ailesinden birisi feryat ederse, ben ruh elimde olduğu halde adamın evinin kapısında durur ve:

  "Bu feryat da ne oluyor? Vallahi biz bu kimseye zulmetmedik, ecelinin önüne geçmedik, kendisi için takdir edilen vakitten önce gelmedik. Onun ruhunu aldığımız için bir günaha da girmedik. Eğer Allahu Teala'nın yaptığına razı olursanız, sevap alırsınız. Eğer üzülür ve kızarsanız, günaha girersiniz. Sizin bizi ayıplayacak bir durumunuz yok. Hem biz size daha çok geleceğiz. Siz kötü halden sakının, kötü ölümden sakının." derim.

  Ey Muhammed! Yer yüzünde köylü-şehirli, iyi-kötü kim varsa, ben her gün onları gözden geçiririm. Ben onların büyüğünü ve küçüğünü kendilerinden daha iyi tanırım. Vallahi Ya Muhammed, Allahu Teala'nın izni olmadan ben bir sineğin canını almaya güç yetiremem."
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 21 Ocak 2013
Yükleniyor...
- Peygamber Efendimizin Azrail Forum Tarih
Peygamber efendimizin doğuşu, çocukluğu ve gençliği Hz.Muhammed (sav) 18 Şubat 2016
Peygamber efendimizin doğduğu alanın dini özelliği Hz.Muhammed (sav) 18 Kasım 2015
Kadir gecesi peygamber efendimizin okuduğu dua Mübarek Gün ve Geceler 19 Haziran 2015
Peygamber efendimizin vefatı kısaca Hz.Muhammed (sav) 1 Mayıs 2015