Peygamber Efendimizin Araplarla İlgili Sözleri

'Hz.Muhammed (sav)' forumunda Merve tarafından 28 Temmuz 2012 tarihinde açılan konu

 1. Peygamber Efendimizin Araplar Hakkındaki Sözleri

  Peygamber Efendimizin Araplar Hakkındaki Hadisi Şerifi

  "Üç hasletten dolayı Arabi seviniz: Çünkü ben Arabım, Kur'ân-ı Kerim Arapça olarak nazil olmuştur, Cennet ehlinin konuştukları dil Arapçadır"

  Kur'ân'ın dili, son Peygamber Hazret-i Muhammed Mustafa'nın (sav) konuştuğu dil Arapça olunca, Cennet dilinin de Arapça olacağı şüphe götürmez bir gerçek olur. Hz Âdem de yeryüzüne indirilmeden önce Cennette bulunduğu zamanlar Arapça olarak konuşurdu. Ayrıca bu dil Peygamberimizden başka diğer peygamberlerden bazılarının da konuştuğu dildir. Meselâ, Hz Nuh, Hz Hud, Hz İsmail, Hz Salih, Hz Şuayb Arapça konuşuyorlardı.

  Hadis-i şerifte "Arabi seviniz" ifadesini mutlak olarak anlamamak lâzımdır. Çünkü Araplar içinde gayrimüslimler olduğu gibi, günümüzde dinsizler de vardır. Onların sadece Arap ırkına mensup olmaları, Arapça konuşmaları onları sevmeye kâfi gelen hususlar değildir. Hadiste yer alan beyandan maksat, Müslüman olan, dinini yaşayan, Resulullahın izinde olan Araplardır. Zaten bunlar din kardeşimizdir. Onları din kardeşimiz olarak sevdiğimiz gibi, ayrıca Kur'ân'ın, Resulullahın ve Cennetin lisanını konuştukları, saff-ı evvel olarak İslâmiyeti yaydıkları, İslâmiyete hizmet ettikleri için de diğer milletlerden farklı olarak bir derece daha fazla sevgiye lâyıktırlar.

  alıntı
   
Yükleniyor...
- Peygamber Efendimizin Araplarla Forum Tarih
Peygamber efendimizin doğuşu, çocukluğu ve gençliği Hz.Muhammed (sav) 18 Şubat 2016
Peygamber efendimizin doğduğu alanın dini özelliği Hz.Muhammed (sav) 18 Kasım 2015
Kadir gecesi peygamber efendimizin okuduğu dua Mübarek Gün ve Geceler 19 Haziran 2015
Peygamber efendimizin vefatı kısaca Hz.Muhammed (sav) 1 Mayıs 2015