Peygamber Efendimizin Allahı Görmesi

'Hz.Muhammed (sav)' forumunda Masal tarafından 25 Temmuz 2012 tarihinde açılan konu

1. Miraçta Peygamber Efendimiz Allah'ı Görmüş müdür

Peygamberimiz miraçta Cenabı Hakkı bizzat baş gözü ile görmüştür.

Fıkh ve hadis ilimlerinde müctehid ve evliyanın büyüklerinden S. Abdülkadir-i Geylanî hazretleri buyuruyor ki:

Mirac gecesi Resulullah, Allahü teâlâyı gördü. Çünkü Cabir bin Abdullah, Peygamber efendimizin Necm suresinde "Elbette Onu gördü" ayet-i kerimesi üzerine, "Elbette Rabbimi gördüm" buyurduğunu ve aynı surenin "Sidret-ül-münteha yanında" ayet-i kerimesi üzerine, "Ben sidret-ül-müntehada Rabbimi gördüm. Öyle ki, ilahî vechinin nuru, benim için zahir oldu" buyurduğunu bildirmiştir.

İsra suresini 17. ayetinin tefsirinde, İbni Abbas hazretleri buyurdu ki: "Mirac gecesinde Resulullah, Allahü teâlâyı gördü." Gunyetü’t Talibin)

İmam-ı Rabbanî:

“O Server (asm), Mirac gecesinde Rabb’ini dünyada değil, ahirette gördü. Çünkü o Server (asm), o gece, zaman ve mekan çevresinden dışarı çıktı. Ezelî ve ebedî bir an buldu. Başlangıcı ve sonu bir nokta olarak gördü. Cennete gideceklerin, binlerce yıl sonra, cennete gidişlerini ve cennette oluşlarını, o gece gördü. İşte o makamdaki görmek, dünyada görmek değildir. “Ahiret görmesi ile görmektir.” Bu görmeyi dünyada gördü demek de mecaz olarak söylenmiştir. Dünyadan gidip gördüğü ve yine dünyaya geldiği için dünyada gördü denilmiştir.” (Mektubat, 283)