Peygamber Efendimizin Ağzından Dualar

'Hz.Muhammed (sav)' forumunda Masal tarafından 19 Temmuz 2012 tarihinde açılan konu

1. Hz. Muhammed'in (s.a.v) Yaptığı Dualar

Peygamber Efendimizin Duaları

Resulullah (s.a.v) bir gece zevcesi Ümmü Seleme’nin evinde idi. Gece yarısı uykudan kalkıp evin karanlık bir köşesinde dua ve ağlamakla (Allah’a yalvarıp yakarmakla) meşgul oldu. Ümmü Seleme, Resulullah (s.a.v)’ı yatağında görmeyince kalkıp onu aramaya koyuldu. Bir de baktı ki Resulullah (s.a.v) evin karanlık bir köşesinde durup ellerini göğe kaldırmış, ağlayarak Allah’a şöyle yalvarıp yakarıyor:

“Allah’ım! Bağışladığın nimetleri benden esirgeme. Beni, düşmanların bana gülme vesilesi kılma, kıskançları bana musallat etme.

Allah’ım! Beni hiçbir zaman ve hiçbir an kendi başıma bırakma; kendin beni her şeyden ve her âfetten (beladan) koru.”

Ümmü Seleme Resulullah (s.a.v)’in bu durumunu görünce ağlayarak kendi yerine döndü. Resulullah (s.a.v) Ümmü Seleme’nin ağlama sesini duyunca, ona doğru gidip ağlamasının sebebini sordu.

Ümmü Seleme şöyle dedi:

“Ya Resulellah! Senin ağlaman beni ağlattı. Sen neden ağlıyorsun? Siz Allah katında olan onca büyük makam ve yakınlığınıza rağmen Allah’tan böyle korkuyorsunuz, Allah’tan bir an bile sizi kendi başınıza bırakmamasını istiyorsunuz, o halde vay bizim halimize!”

Resulullah (s.a.v) onun sözüne karşılık :

“Nasıl korkmayayım, nasıl ağlamayayım, nasıl kendi akıbetimden korkmayayım, nasıl kendi makam ve mevkime güveneyim! Oysa ki Allah Teala, Hz. Yunus’u bir an kendi haline bıraktı ve onun başına gelmemesi gereken şey başına geldi! buyurdular.

Peygamber Efendimizin en çok ettiği dua:

"Ey Rabbimiz, bize dünyâda da iyilik, güzellik ver, âhirette de iyilik, güzellik ver. Bizi ateş azâbından koru," meâlindeki duâ idi.

''Allah'ım! Fayda vermeyen ilimden, huzura kabul edilmeyen amelden, huşu sahibi olmayan kalpten, işitilmeyen duadan sana sığınırım.''

''Allah'ım! Senin kolay kıldığın dışında kolay yoktur. Sen istediğin zaman hüznü sıkıntıyı kolay kılarsın.''

''Allah'ım! Canımı fakir olarak al. Zengin olarak alma. Beni miskinler, fakirler zümresiyle haşret. Azgınlığın en azgını (şakilik) dünya fakirliği ve ahiret azabı kendisinde toplanan kimsedir.''

''Allah'ım! Doymayan nefisten , fayda etmeyen namazdan, işitilmeyen duadan, huşu sahibi olmayan kalpten sana sığınırım.''

''Allah'ım! Beni çok şükreden kıl. Beni çok sabreden kıl. Beni kendi gözümde küçük, insanların gözünde büyük kıl.''

''Allah'ım! Senden hayrın hemen gelecek ve sonradan gelecek olanın tamamını –bildiğim olsun bilmediğim olsun- istiyorum. Allah’ım şerrin tamamından bildiğim olsun bilmediğim olsun sana sığınıyorum.''

''Allah'ım! Ayıplarımı ört. Kokularımdan emin kıl.borçlarımı öde(yecek sebepleri halket).''