Peygamber Efendimizi anlatan güzel sözler

'Hz.Muhammed (sav)' forumunda Burcu tarafından 25 Mayıs 2014 tarihinde açılan konu

1. Yeryüzünde en büyük / İnsandır Peygamberim / Bütün hasta. kalplere / Dermandır Peygamberim.

Böyle güzel satırlara ilham olan Peygamber Efendimizi (sav) anlatmaya ne kelimeler yeterli kalır, ne dil döner, ne kalem yazar.

Hz.Peygamber (s.a.v.)’in örnek oluşu Kur’an’da “şahid” ve “üsve-i hasene” kelimeleri ile ifade edilmiştir. “ Şâhid ”; “tanık, bilen, muttali olan, hazır olan, delil ve örnek” anlamlarına gelirken “Üsve-i hasene” uyulacak en güzel örnek demektir.

Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.s.)’in önce genel olarak bütün müminlere, sonra özel olarak Allah’ı ve ahiret gününü umanlar ile Allah’ı çok zikredenlere örnek olduğunun zikredilmesi, kendisini örnek alacak kimselerin niteliklerini bildirmeye yöneliktir.

“Böylece sizi insanlara şahid ve örnek olmanız için tam ortada bulunan bir ümmet kıldık. Peygamber de size şahid ve örnektir…………..” [4] (Bakara:2/143)

Hz. Peygamber Efendimiz (s.a.v.)’in ahlâkı ve şahsiyeti hakkında en önemli kaynak Kur’ân-ı Kerîm’dir. Çünkü, Hz. Âişe’nin belirttiği gibi; “Onun ahlâkı Kur’an’dır.”

Resûlullah (s.a.v.) Efendimiz bir defasında kendisini şöyle tanıtmıştır: “ Rabbimin katında benim on ismim var: Ben Muhammed’im; Ahmed’im; Mâhî’yim, yani Allah benim vasıtamla inkârcılığı mahvedecektir; ben Hâşir’im, yani Allah kullarını benim izimde toplayacaktır; ben rahmet Peygamber’iyim, tövbe Peygamber’iyim, kahramanlık Peygamber’iyim. Ben Mukaffî’yim, yani bütün insanları Allah yoluna yöneltirim. Nihayet ben (insanlığı) kemale erdirenim ”