Petrol hakkında genel bilgi

'Soru Cevap' forumunda Misafir tarafından 18 Ocak 2012 tarihinde açılan konu

 1. PetrolÜ kim bulmustur petrol neyden olusur bana hatvandan ve bİtkİlerİn atik ve fosİİllerİnden olustugu soyÖlendİ
   
 2. Cevap: Petrol hakkında genel bilgi

  Gerek karalar üzerindeki; gerekse denizlerdeki canlı kalıntılarının milyonlarca yıllık süreç içerisinde, yer kabuğu tabakaları arasında sıkışıp; kalmasıyla oluşur. Canlı kalıntılarının üzerinde biriken toprak ve çamur katmanları zamanla taşlaşır ve bu katmanların altında kalan, çürümüş canlı kalıntıları, basıncın etkisiyle petrol ve gaz haline gelir.

  Petrolle ilk tanışma, M. Ö . 3000 yıllarında Mezopotamya'da gözlenen yarı katı ve çamurlu bir maddenin çatlaklar arasından sızması ile olmuştur. Sızıntı kaynaklarının en ünlüsü Babil Şehri civarındaki Hit Bölgesi, şimdiki adıyla Bağdat'tır.

  Petrol Yer yağı, neft ya da petrol, hidrokarbonlar oluşmuş, sudan yoğun kıvamda, koyu renkli, arıtılmamış, kendisine özgü kokusu olan, yeraltından çıkarılmış doğal yanıcı mineral yağa verilen addır.

  Petrol halk arasında, yalnız belirli bir yakıtı (Benzin, Gazyağı, Dizel - Motorin, Motor yağı, Fuel oil) olarak bilinmesine rağmen, aslında petrol kelimesi doğal halde bulunan ve yeraltından çıkarılan işlenmemiş ham petrol anlamına gelmektedir.
   
Yükleniyor...
- Petrol hakkında genel Forum Tarih
Ham petrolün ayrıştırılması hakkında bilgi Ders notları 20 Şubat 2011
Türk Petrol Kanunu Tasarısı Haberler 22 Aralık 2012
günlük hayatımızda petrolden nerelerde yararlanılır Sorun Cevaplayalım 15 Ekim 2012
Petrol haritası hazırlatan Osmanlı Padişahı kimdir Sorun Cevaplayalım 13 Ekim 2012