Peri Bacalarının oluşumu kısaca özeti

'Türkiye Coğrafyası' forumunda Burcu tarafından 1 Haziran 2014 tarihinde açılan konu

  1. Peri Bacaları oluşumundan bugüne kadar hep merak edilmiş ve ziyaretçi akınına uğramıştır. Milyonlarca yıl önce iç deniz olan Kapadokya bölgesinde yapılan arkeolojik kazılarda ilkel deniz canlılarına ait fosillerin bulunmasını açıklamaktadır.

    Yer kabuğunun hareketlenmesiyle birlikte dünyanın merkezindeki magma tabakasındaki lav oluşan çatlaklardan yer yüzüne ulaşma imkanı bularak bölgedeki volkanik dağlardan püskürmeye başlar. Bu sayede iç deniz kurumuş ve denizin bulunduğu çukur bölge lavla dolmaya başlamıştır. İşte Peri Bacalarının oluşumundaki en büyük etken de budur.

    Milyonlarca yıl boyunca püsküren ve püskürdükten sonra kuruyan lav soğuyarak sertleşmiş ve bu döngü uzun yıllar sürmüştür. Daha sonra faaliyetleri biten yanardağların oluşturduğu lav birikintilerinde rol akarsuların olmuştur. Sertleşmiş lavın üzerinden akan sular kayaları aşındırmış ve derin vadiler oluşmasına neden olmuştur. Akarsu ve rüzgarın etkisiyle aşınma gerçekleşmiş ve bazı bölümler ana parçadan ayrılarak bildiğimiz Perbacası görünümü ortaya çıkmıştır.

    peri-bacalari.
     
Yükleniyor...
- Peri Bacalarının oluşumu Forum Tarih
Peri bacalarının oluşumu ile ilgili bilgi Sözel Dersler 27 Şubat 2012
Peri Bacalarının Oluşumu Sözel Dersler 23 Şubat 2012
Periyodik sistemle ilgili kavramlar Nelerdir? Bunları biliyormusunuz 3 Eylül 2016
Periyodik Cetvel Nasıl Hazırlanır? Eğlence 20 Mayıs 2016