Peri Bacaları Nasıl Oluştu özet

'Ne Nerede ?' forumunda ZeuS tarafından 12 Kasım 2011 tarihinde açılan konu

 1. Peribacaları vadi yamaçlarından inen sel sularının ve rüzgarın tüflerden oluşan yapıyı aşındırması ile ortaya çıkan oluşumdur.
  Peri Bacaları Nasıl Oluşmuştur?


  Sel suları dik yamaçlarda kendine yol bulurken, sert kayaları çatlatarak aşındırır. Bitki örtüsünün özelliklerine göre aşınan malzeme peribacası olarak isimlendirilen şekillerin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Alt kısımlarda bulunan ve daha kolay aşınan malzeme derin bir şekilde oyulduktan sonra, üst kısımlarda yer alan şapka şeklinde duran bir parça ve aşınmadan korunan konik biçimli gövdeler ortaya çıkar.

  Peri bacalarının oluşumunda, rüzgar etkisi kadar yağmur sularının yüzeydeki akışı da önemlidir. Yağmur sularının etkili ve güçlü yüzey akıntısı olarak gelişmesine ise en önemli etken bitki örtüsünün azlığı ve tüflerin geçirimsiz olmasıdır.

  Şapkalı peribacaları, konik gövdeli ve tepe kısımlarında bir kaya bloku vardır. Gövde tüf, tüffit ve volkan külünden oluşmuş kayaçtan, şapka kısmı ise lahar ve ignimbirit gibi sert kayaçlardan oluşmaktadır.Peribacasının oluşumu için ilk koşul, şapkayı oluşturan kaya türünün gövdeyi oluşturan kaya topluluğuna oranla daha dayanıklı olmasıdır. Şapkadaki kayanın direnci peribacalarının ömrünü belirler. Ayrıca şapka bloku olan kaya, zayıf tüfün erozyonunu geciktiren ve peri bacalarının yüksekliğini kontrol eden bir unsurdur.
   
Yükleniyor...
- Peri Bacaları Nasıl Forum Tarih
Peri Bacaları nasıl Oluştu kısaca özet Sözel Dersler 24 Şubat 2012
Peri Bacaları Nasıl Oluşmuştur Özeti Kısa Bilgiler 23 Şubat 2012
Peri Bacaları nasıl oluşmu hakkında bilgi Ders notları 27 Kasım 2010
peri bacaları nasıl oluşmuştur coğrafya Bunları biliyormusunuz 27 Şubat 2009