Peri Bacaları Hakkında Bilgi

'Kısa Bilgiler' forumunda Merve tarafından 24 Şubat 2012 tarihinde açılan konu

  1. Peri Bacalarının Hakkında Bilgi

    Peri Bacaları Kapadokya bölgesinde bulunan doğal yapılara verilen isimdir. Peri bacaları Kapadokya çevresinde bulunan yanardağlardan püsküren lavların milyonlarca yıl boyunca akarsuların ve rüzgarın aşındırması ile şekillenmişlerdir.

    Vadi yamaçlarından inen sel sularının ve rüzgârın, tüflerden oluşan yapıyı aşındırmasıyla ‘Peribacası’ adı verilen ilginç oluşumlar ortaya çıkmıştır. Sel sularının dik yamaçlarda kendine yol bulması, sert kayaların çatlamasına ve kopmasına neden olmuş, alt kısımlarda bulunan ve daha kolay aşınan malzemelerin derin bir şekilde oyulması ile yamaç gerilemiş, böylece üst kısımlarda yer alan şapka ile aşınmadan korunan konik biçimli gövdeler ortaya çıkmıştır. Daha çok Nevşehir-Avanos-Ürgüp civarında bulunan şapkalı peribacaları konik gövdeli olup, tepe kısımlarında bir kaya bloğu bulunmaktadır. Gövde tüf, tüffit ve volkan külünden oluşmuş kayaçtan; şapka kısmı ise lahar ve ignimbirit gibi sert kayaçlardan oluşmaktadır. Yani şapkayı oluşturan kaya türü, gövdeyi oluşturan kaya topluluğuna oranla daha dayanıklıdır.

    Bu peribacasının oluşumu için ilk koşuldur. Şapkadaki kayanın direncine bağlı olarak, peribacaları uzun veya kısa ömürlü olmaktadır. Kapadokya Bölgesi’nde erozyonun oluşturduğu peribacası tipleri; şapkalı, konili, mantar biçimli, sütunlu ve sivri kayalardır.
     
Yükleniyor...
- Peri Bacaları Hakkında Forum Tarih
Pamukkale Travertenleri Ve Peri Bacaları Hakkında Bilgi Ne Nerede ? 28 Şubat 2012
Ürgüp göremedeki peri bacaları hakkında bilgi Türkiye Coğrafyası 28 Şubat 2012
Ürgüp Peri Bacaları Hakkında Bilgi Kısa Bilgiler 27 Şubat 2012
Peri Bacaları hakkında bilgi uzun Ne Nerede ? 20 Ekim 2011