Pedagoji Nedir

'Bilgi Rehberi' forumunda YAREN tarafından 15 Eylül 2010 tarihinde açılan konu

1. Pedagoji,Pedagoji ne demek,Pedagoji eğitimi,Pedagoji hakkında bilgiler

Pedagoji, Çocuklarda eğitim bilim ve teorisi anlamına gelmektedir. Çocuklarda öğrenme, öğrenme problemleri, önemli kişiliklerin, diğer kültürlerin nasıl öğrendiği pedagoji kapsamındadır.

Kelimenin aslı Yunanca “Paisagogein”‘dir.
    Pais=çocuk, agogein=bilim.

Pedagoji biliminin ilgi sahası, yeni doğan ile yetişkin arasındaki bütün insanlardır.
    Pedagoji bilimi Batı ülkelerinde uzun yıllar psikoloji bilimi altında devam etmiş ve/fakat 19 yy. sonlarında ayrı bir bilim dalı haline gelmiştir.

Pedagojide uzmanlık sahaları

Pedagoji bilimi kendi altında farklı alanlara ayrılmaktadır, bunlardan bazıları;

1. Eğitim pedagojisi = Eğitimde doğru stratejilerin uygulanması ile ilgilenir. (Pek çok ülkede pedagojinin ana branşıdır.)
    2. Orthopedagoji = Problemli çocuklar ve onların davranışları ile ilgilenir.
    3. Transkültürelpedagoji = Kültürel etkenlerin çocuk davranışları üzerinde yansımaları ile ilgilenir.
    4. Antropedagoji = (Güneş -2005) Pedagojik açıdan dikkate değer, tarihteki örnek şahsiyetlerin durumlarını inceler ve günümüz ile karşılaştırmalı veri alışverişi yapar.

Bunun yanı sıra pedagoji, medya pedagojisi, özürlü çocuklar pedagojisi gibi alt başlıklara da ayırılmaktadır.

Türkiye üniversiteleri ve pedagoji bilmi

1980′li yıllarda Türkiye üniversitelerinde Pedagoji bölümleri kaldırılmıştır. Sadece İstanbul Üniversitesinde bulunan pedagoji bilim dalı, en son mezunlarını 1983 yılında verdikten sonra, kalan son öğretim üyesinin vefatı ile kapanmıştır. Pedagoji bölümü bu tarihten itibaren mezun vermemiştir. 2008 tarihi itibari ile Türkiye üniversiteleri halen pedagog mezun vermemektedir. Bu boşluğu şu anda psikoloji branşı mezunlarından “Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik” eğitimi almış olanlar ve eski mezunlar doldurmaktadır.

Pedagoji’nin eleştirisi

Pedagoji’nin eleştirisi eğitim’den bağımsız olarak yapılamaz. Eleştirinin eğitim sırasında kullanılan müdahelenin miktarı ile ilgilidir.

Pedagogların hizmet alanları

Pedagogların hizmet sahaları genelde şu başlıklar altında toparlanabilir,

Eğitim
    Okullarda eğitim süreçlerini çocukların maksimum öğrenmesine göre programlamak
    Eğitim sürecinde yapılan yanlışlıkları gidermek
    Öğretmenlik ve rehberlik hizmetleri
    Okul başarısızlığı ve uyumsuzluğu olan çocuklara yardımcı olmak
    Okullarda disiplin kurulu danışmanlığı
    Öğrenme ve dikkat eksikliği
    Zeka geriliği ve/veya üstün zeka sonucu uyum problemleri
    Düşük ve yüksek IQ üzeri çalışmalar
    Zeka özürlü çocuklar rehabilitasyonu
    Aile danışmanlığı
    Anne-çocuk ilişkileri

Dil ve konuşma
    Gecikmiş dil ve konuşma
    Artikülasyon (sesletim) ve sesbilgisi bozuklukları
    Kekemelik

Çocuk terbiyesine yönelik destek programları

Bunların yanı sıra pedagoglar, çocuk mahkemlerinde bilirkişi, çocuk ıslahevlerinde gözlemci ve uzman kişi, her dereceli kreş ve çocuk yuvalarının açılmasında bilirkişi, sağlık kurumları, hastane ve çocuk kliniklerinde uzman olarak da görev yapmaktadırlar.

Pedagoji’de dönüm noktası 0luşturmuş kişilikler

* Benjamin Bloom
    * John Dewey
    * Celestin Freinet
    * Paulo Freire
    * Friedrich Fröbel
    * Gloria Jean Watkins (bell hooks)
    * Jan Amos Komensky
    * Janusz Korczak
    * Maria Montessori
    * William G Perry
    * Johann Heinrich Pestalozzi