Patrona Halil İsyanı’nın bastırılması

'Osmanlı Tarihi' forumunda Aysell tarafından 2 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

  1. Patrona Halil İsyanı’nın bastırılması

    Sultan I. Mahmud, padişahlığının ilk günlerinde, kendisini tahta çıkaran eklerini yerine getirmek zorunda kaldı. Sultan III. Ahmed devrinde yapılmış olan köşk ve konakların çoğu isyancıların istekleri sonucu yakılıp yıkıldı. Devlet adamları ve memurlar isyancıların düşünceleri doğrultusunda atandı.

    İsyancıların önderi konumundaki Patrona Halil de Sultan Birinci Mahmud’a olan bağlılığını bildirmiş olmakla birlikte, devlet işlerine müdahale etmekten vazgeçmiyordu. Bu müdahale öyle bir aşamaya geldi ki, Patrona Halil Sultan Birinci Mahmud’dan kendisini yeniçeri ağalığına getirmesini ve Rusya’ya karşı savaş açmasını istedi. 15 Kasım 1730 günü tören yapılacağı bahanesiyle saraya çağrılan Patrona Halil ve yandaşları yakalanarak öldürüldü.

    Patrona Halil yandaşları öldürülme korkusuyla tekrar ayaklandılar. Sultan Birinci Mahmud, Sancak-ı Şerif çıkarttı ve halktan ayaklanmanın bastırılması için yardım istedi. İsyanlardan bıkmış olan halk, padişaha yardımcı olarak ayaklanmanın 28 Ocak 1731 tarihinde kısa sürede bastırılmasını sağladı.
     
Yükleniyor...
- Patrona Halil İsyanı’nın Forum Tarih
Fırat Tanış (Patrona Halil) Osmanlı Kıyam Dizisinden Neden Ayrıldı Medya Bölümü 1 Aralık 2012
Bir Zamanlar Osmanlı Kıyam Patrona Halil Resimleri Medya Bölümü 8 Şubat 2012
Patrona Halil İsyanı hakkında ansiklopedik bilgi Osmanlı Tarihi 3 Ocak 2011
Patrona halil isyanı nasıl çıktı Osmanlı Tarihi 29 Mayıs 2008