patent nedir? kısaca

'Ders çalışıyorum' forumunda Ezlem tarafından 27 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. Buluş sahibinin buluş konusu ürünü belirli bir süre üretme, kullanma, satma veya ithal etme hakkıdır. Bu hakkı gösteren belgeye de “Patent” denir. Buluşu yapılan neredeyse her şey patent koruması kapsamına dahildir. Buluşu yapılan bir ürün ya da sistemin bütün hakları patent sahibine ait olur ve ondan izinsiz kullanılamaz.

  Patent, ürün veya buluş sahibine, icat ettiği ürünün satışı, pazarlanması, çoğaltılması, bir benzerinin üretilmesi gibi alanlarda ayrıcalıklar getiren resmi bir belge ve unvandır.

  Makineler, araçlar, aygıtlar, kimyasal bileşikler ve işlemleri ile her türlü üretim yöntemleri, patent korumasının kapsamındadır.

  Patent Yasalarının amacı; buluş yapmayı, yenilikleri ve yaratıcı fikri faaliyetleri teşvik etmek için gerekli olan korumayı ve buluşlarla elde edilen teknik çözümlerin sanayide uygulanmasını sağlamaktır. Verilen patentler ve bunların sanayide uygulanması ile teknik, ekonomik ve sosyal ilerlemenin gerçekleşmesi sağlanır. Sanayi alanında gelişmiş ülkelerde verilen patent sayılarının yüksekliği bu düşüncenin doğruluğunu kanıtlamaktadır.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 24 Temmuz 2014
Yükleniyor...
- patent nedir kısaca Forum Tarih
Patent Nedir – Patent Neden Alınır Sosyal Konular 20 Eylül 2010
İstiklal Marşının Patenti Kimde Bunları biliyormusunuz 8 Ekim 2012
Hangi Ülkeler Türkiyeden Patent Almıştır Ülkeler 10 Mayıs 2011
patent sorgulama basvurusu Teknik Yardım 21 Aralık 2010