Parmak Araları neden soyulur

'Ders notları' forumunda Aysell tarafından 20 Kasım 2009 tarihinde açılan konu

 1. Parmak aralarının soyulması çoğunlukla mantar enfeksiyonları, sedef hastalığı ve egzamanın bir belirtisidir. Çok sık rastlanmayan diğer nedeni ise metale, bazı ilaçlara karşı görülen alerjik reaksiyonlardır. Parmak aralarının soyulmasıyla birlikte, nedenine bağlı olarak kaşıntı ve ağrı gibi belirtiler görülebilir. Soyulan derinin altından çıkan yeni deri nedeniyle parmaklar hareket ettiğinde ağrı oluşabilir. Mantar ve egzama tedavi edilmezse ayak tabanına ve avuç içlerine yayılabilir.
  Mantar Enfeksiyonları
  Mantar enfeksiyonları parmak araları gibi vücudun nemli bölgelerinde oluşabilir. Mantar genellikle parmak aralarının kaşınması ve tahriş olması ile kendini belli eder. Bölgedeki deri kızarır, hafif bir yanma ve karıncalanma hissi oluşabilir. Mantar tedavisinde doktorunuz anti-fungal krem ve merhem tavsiye edebilir. Farklı mantar türleri için farklı içerikte kremler kullanmak gerekebilir ve hastalığın yayılma hızına göre reçeteli merhem önerilebilir.
  Egzama
  El dermatiti gibi bazı egzama türleri el ve ayak parmakları arasındaki derinin aşırı kurumasına ve çatlayıp iltihaplanmasına neden olabilir. İrinli yaralar kabuklanabilir. Temas yoluyla geçen egzama aynı zamanda genetik nedenler, cilt tahrişi, deri alerjileri ve çevresel faktörler nedeniyle oluşabilir. Egzamanın şiddetine bağlı olarak doktorunuz kortikosteroid, antibiyotik, fototerapi veya oral kortikosteroidler önerebilir. Tedavi süresince tahriş edici kimyasallardan ve alerjenlerden ellerin uzak tutulması, temizlik yaparken ve bulaşık yıkarken eldiven giyilmesi, ellerin sık sık yıkanması önerilir.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 4 Mayıs 2015
Yükleniyor...
- Parmak Araları neden Forum Tarih
Parmaklarda uyuşma hangi doktora gidilir Sağlık Rehberi 18 Mayıs 2016
Beş Parmak Otu Faydaları Sağlık Rehberi 18 Mayıs 2016
Parmak izi yöntemiyle nasıl zayıflanır? Sağlık Rehberi 17 Mayıs 2016
Rüyada ceviz ağacından ceviz koparmak Rüya Tabirleri 24 Mart 2015