Parmak Ağrısı Nedenleri

'Hastalıklar' forumunda Ezlem tarafından 24 Nisan 2011 tarihinde açılan konu

 1. Parmak Ağrısı Sebepleri
  Parmak Ağrıları neden olur  Tenosinovit (kiriş kılıfı iltihabı): Parmağınızı açmakta zorlanıyorsunuz, sonra birden açılmış halde kalıyor (işaret parmağında olduğunda buna “tetik parmak” denir). Tendonu kaplayan kiriş kılıfında veya zarda iltihap oluşmuş ve tendon bu engeli aşıp aniden özgür kalana kadar hareketi kısmen kısıtlamıştır. Bu arada bir kütürdeme sesi de çıkar. Bu durum bazen enfeksiyondan kaynaklanır, ancak daha çok daktilo yazmak veya montaj hattında çalışmak gibi tekrara dayanan hareketlerin sonucunda meydana gelir.

  Tendon kesilmesi: Kirişlerin bilekten parmak ucuna doğru uzandığı kesimde parmağınızı kestiniz ve bir ya da birkaç parmağınızı hareket ettiremiyorsunuz.

  Dolama: Tırnağınız boyunca deriniz kızardı ve şişti. Tırnağınızın kenarındaki şeytan tırnağını kopardıktan veya tırnak etinizi kestikten sonra yüzey mantar, uçuk ya da stafilokok enfeksiyonu kapmış olabilirsiniz.

  Parmak Ağrısının Diğer Sebepleri:
  Hayvan ısırığı, osteoartrit, romatizmal artrit, soğuk ısırması, Raynauld hastalığı, Karpal tünel sendromu.


  - Dolama olduysanız, iltihabı azaltmak için günde iki defa (5 – 10 dakika) sıcak su banyosu yapın, sonra mantar enfeksiyonunun karşı antibakteriyel bir ilaç ya da doktorunuzun önerdiği bir preparat uygulayın.
   
Yükleniyor...
- Parmak Ağrısı Nedenleri Forum Tarih
Parmak Ağrısı Nasıl Geçer Sağlık bilgisi 25 Nisan 2011
Parmaklarda uyuşma hangi doktora gidilir Sağlık Rehberi 18 Mayıs 2016
Beş Parmak Otu Faydaları Sağlık Rehberi 18 Mayıs 2016
Parmak izi yöntemiyle nasıl zayıflanır? Sağlık Rehberi 17 Mayıs 2016