Pargalı İbrahim Paşa Kanuni'nin Düşü, Hürrem'in Kabusu-Cahit Ülkü

'Kitap özetleri' forumunda Ezlem tarafından 21 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. Pargalı İbrahim Paşa kitabı-Cahit Ülkü
  Kanuni'nin Düşü, Hürrem'in Kabusu Pargalı İbrahim Paşa
  Pargalı İbrahim Paşa kitap özeti
  Cahit Ülkü Pargalı İbrahim Paşa kitabı


  [​IMG]

  'Pargalı İbrahim Paşa', Cahit Ülkü'nün Masal Olmayan Masallar adını verdiği 'üçleme'nin ilk kitabı. İkinci kitap 'Rüstem Paşa', üçüncü kitap ise '2. Selim' adlarıyla yakında okurlarımızla buluşacak...'

  Bu kitap, Korfu Adası'nın tam karşısındaki Parga kasabasında orta halli bir Rum balıkçının oğluyken, 'köle' olarak getirildiği Manisa'da Kanuni Sultan Süleyman'ın yakın ilgi ve sevgisini, sonra da güvenini kazanarak veziriazamlığa kadar yükselen 'Makbul' İbrahim Paşa'nın romanı.

  İbrahim ki, güzel Hürrem'in, Kanuni'ye cariye olarak armağan ettiğinde kendi ölüm fermanını da hazırladığını hiç düşünmemişti. Kendisi, padişahtan sonra Osmanlı'nın en güçlü adamı, Hürrem ise Sultan olduğunda, aralarındaki acımasız iktidar oyunu bir ölüm- kalım savaşına dönüşmüş, sonunda cellatlarla yüz yüze gelip 'Maktul' İbrahim Paşa olmaktan kurtulamamıştı.

  Bu romanda, Pargalı İbrahim'in görkemli ama trajik yaşamının yanı sıra, Kanuni ve Hürrem Sultan'ın kişiliklerinin gizli yanlarına da tanık olacaksınız.

  'Pargalı İbrahim Paşa' romanı aynı zamanda, Anadolu'daki en küçük beyliklerden birinin nasıl dünyanın en büyük imparatorluğu haline geldiğini, Celali İsyanları'nın kökeninde yatan gerçekleri, saray ve saray dışındaki yaşamın entrikalara dönük yüzünü merak edenler için belgesel nitelikte bir kitap...
   
Yükleniyor...
- Pargalı İbrahim Paşa Forum Tarih
Pargalı İbrahim Paşa'nın Serveti Osmanlı Tarihi 14 Mart 2013
Pargalı İbrahim Paşa'nın Gerçek Resmi! Osmanlı Tarihi 2 Mart 2013
Muhteşem Yüzyıl Rüstem Paşa Pargalı İbrahimin Yerine mi Geçiyor? Bunları biliyormusunuz 2 Şubat 2013
Pargalı İbrahim Paşanın Kitabı Çıktı Güncel Bilgiler 17 Ocak 2013