Para mutlu eder mi?

'Güncel Bilgiler' forumunda Filiz tarafından 4 Mayıs 2008 tarihinde açılan konu

1. Para mutlu eder mi?

İnternette parayla ilgili bir yazı okudum çok hoşuma gitti

Ev satın alabilir.
    Fakat yuvayı değil.
    Yatağı satın alabilir.
    Fakat uykuyu değil.
    Saati satın alabilir.
    Fakat zamanı değil.
    Kitap satın alabilir.
    Fakat bilgeliği değil.
    Unvan, mevki, etiket satın alabilir.
    Fakat saygınlık değil.
    İlaç satın alabilir.
    Fakat sağlık değil.
    Kan satın alabilir.
    Fakat yaşam değil.

Ülkemizin en zengin insanlarından Rahmetli Sakıp Sabancının eşi Türkan Sabancı 05.01.2007 tarihli sabah gazetesinde ki röportajında spastik özürlü oğlundan dolayı keşke ülkemizin herhangi bir şehrinde memur olsaydık ta oğlumuz hasta olmasaydı diyor…

Yine şovmen Beyazıt Öztürk bir programında şöyle diyordu;ben çocukken babam memurdu her şeyi alıp yiyemezdik paramız yoktu..arabamız olmadığından bir yere gideceğimiz zaman hep yürümeyi tercih ederdik.ama şimdi zengin oldum para var ama yine her istediğimi yiyemiyorum çünkü kolesterol çok yüksek çıkınca doktorum çok şeyi yememi yasakladı…yine altımda güzel bir arabam var ama yine yürüyorum..çünkü doktorum kolesterolü düşürmem için sürekli yürümemi istedi…

Zannedildiğinin aksine para her derde derman olmuyor parasız da mutlu oluna bilir kıt kanaat geçinip de çok mutlu olan insanlar var toplumda…

Belki de en büyük zaafımız hayallerimiz… Hep zengin olmayı düşlüyoruz zengin olduktan sonra yaşayacağımızı ve mutlu olacağımızı zannediyoruz…

Gerçekleşmesi mümkün olmayan uçuk hayallerden vazgeçmeliyiz. Belki de mutlu olmamızı yarınlara erteleyen hayallerimize dikkat etmeliyiz…

Para yaşam için araçtır amaç değildir, para her şeyi satın almıyor… Gülümsemenin parayla ne bağlantısı var… Hangi markette bir poşet sevgi satın alınabiliyor… Soluduğumuz temiz oksijen nerde satılıyor… Anne babamızı, eşimizi çocuklarımızı velhasıl tüm canlıları sevmenin, kalbinizi kıranları affetmenin, kalbini kırdıklarınızdan özür dilemenin, yaratılmış tüm canlı ve cansız varlıklara tebessümle bakmanın parayla pulla ne alakası var…

2. Para hiç önemli bişey değil diyemiyeceğim ama herşeyde olmadığı apaçık ortada. Herkese önce mutluluk sonra bol kazançlar diliyorum..:f40: :f40:

3. para bu yüzyılın en büyük sorunu parasızda olmuyor parayı araç olarak alıgılamk lazım çok doğru paylaşıma tşk

4. Para yaşam için araçtır amaç değildir, para her şeyi satın almıyor
    Rahmetli Sakıp Sabancı bir konuşmasında "Dünya kadar paraya sahibim arabam, fabrikalarım var ama oğluma bir ayakkabı alamıyorum" demişti. " Altın leğenin kan kusana ne faydası var?" para içindesin ama sağlığın yerinde değil, huzurun yok. En büyük mutluluk sağlıktır.
    Emeğine sağlık FİLİZ:f118:

5. bu dümen parasız dönmüyor, parasız yaşaması gittikce güçleşiyor...
    fakat parayla satın alınamayacak şeyleri ön plana çıkarmalı diyenlerdenim....
    para aslında arçtır fakat kapitalist rejimler bunu öyle bir hale getirdilerki, adeta tapar olduk....:(

paylaşım için teşekkürler sevgili Filiz:f40:

6. Para yaşam için araçtır amaç değildir, para her şeyi satın almıyor… Gülümsemenin parayla ne bağlantısı var… Hangi markette bir poşet sevgi satın alınabiliyor… Soluduğumuz temiz oksijen nerde satılıyor… Anne babamızı, eşimizi çocuklarımızı velhasıl tüm canlıları sevmenin, kalbinizi kıranları affetmenin, kalbini kırdıklarınızdan özür dilemenin, yaratılmış tüm canlı ve cansız varlıklara tebessümle bakmanın parayla pulla ne alakası var…

evet çok doğru elimizde olanlarda yetinmesini bilmeliyiz ama bunu çoğu kez yapamadığımızı düşünüyorum :(

çok güzel bir paylaşımdı filiz emeğine sağlık :f9:

7. Harika bir yazı..:f40: para elbette gereklidir ama herşey için de işe yaramaz..

Teşekkürler Filiz Ablacım..

:f118: :f118:

8. [frame="2 90"][grade="00008B FF6347 008000 FF1493 FF0000"]Para her şeyi satın alabilir ama kalp kırmayı ve ölümü engeliyemiyor Harika bir paylaşım,Emeğine sağlık [/grade] [/frame] :f20: :) :f118:

9. ‘‘Ne sevinci, ne hayatı, ne eğlencesi, para yok ki’’ diyorsanız eğer ve eğlenmek için paranın gerekliliğine bu kadar inanıyorsanız, emin olun paranız olduğunda da eğlenemezsiniz, para eğlenceyi çeşitlendirir sadece ama eğlenceyi yaratamaz, öpüşmek parayla değil, sizin için demlenmiş bir bardak çayı, bu benim için yapıldı diye neredeyse gururla alıp, bardağı incecik belinden sıkıca kavrayıp içmek parayla değil.

Ahmet Altanın yazısından bir paragraf ile katkıda bulunmak istedim izninizle.
    Emeğine sağlık
    Paylaşım için teşekkürler.

10. Para yaşam için araçtır amaç değildir, para her şeyi satın almıyor… Gülümsemenin parayla ne bağlantısı var… Hangi markette bir poşet sevgi satın alınabiliyor… Soluduğumuz temiz oksijen nerde satılıyor… Anne babamızı, eşimizi çocuklarımızı velhasıl tüm canlıları sevmenin, kalbinizi kıranları affetmenin, kalbini kırdıklarınızdan özür dilemenin, yaratılmış tüm canlı ve cansız varlıklara tebessümle bakmanın parayla pulla ne alakası var…

Çok güzel bir yazıydı ama parasızda olmuyor beya:(
    en azındanaçlık gidermeye genel ihtyaçlarımızı gidermeye gerekli:(
    Çok özür dileyerek söylüyorum o kahrolası parayı köğeğin önüne atıyorsunda dönüp bakmıyor bile :(
    Bence birazda olsa para lazım parasız olmuyor kardeşimmm yemeden içmeden yaşanmıyor çıplak gezilmiyor bunlar içinde para şart:(
    zaten ihtiyaçlarından fazlasını isteyende bence aç gözlüdür onunda Allah gözünü doyursun:)

11. Cevap: Para mutlu eder mi?

Aslında paraya çok az bölümde ihtiyacımız vardır.Bence sadece şunlar.
    1.Barınma
    2.Giyinme
    3.Yemek

bence sadece bunlar gerekli.Ama insanlar paramız var diye daha çok şeyler alıyorlar.Böylece parasız hayatın sürdürülebilemeyeceklerini sanıyorlar.

12. Cevap: Para mutlu eder mi?

Ev satın alabilir.
    Fakat yuvayı değil.
    Yatağı satın alabilir.
    Fakat uykuyu değil.
    Saati satın alabilir.
    Fakat zamanı değil.
    Kitap satın alabilir.
    Fakat bilgeliği değil.
    Unvan, mevki, etiket satın alabilir.
    Fakat saygınlık değil.
    İlaç satın alabilir.
    Fakat sağlık değil.
    Kan satın alabilir.
    Fakat yaşam değil.

Herşeyi açıklıyor..

13. Cevap: Para mutlu eder mi?

''Para ile bir ev alabilirsin ama bir yuva alamazsın,bir saat alabilirsin ama zamanı alamazsın..Gördügün gibi para hersey degil genelde sıkıntı ve acı verir bunları söylüyorum cünkü senin dostunum ve acı cekmeni istemiyorum.Sna tavsiyem bütün paranı bana ver ben senin yerine acı cekerim.Nakit olursa sevinirim '' :)

Saka bir yana yüzümdeki en ufak tebessümü paraya degis etmem..

14. Cevap: Para mutlu eder mi?

bence önce huzur ama parac olmadan mutluluk olmuyo