Papağan Hastalığı

'Hastalıklar' forumunda YAREN tarafından 16 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

1. Hastalık yapan mikroplar papağanlar tarafından taşındığı için bu isimle anılır. İnsana genellikle kurumuş papağan pisliğinin tozları vasıtasıyla bulaşır.

Belirtileri:

Mikropları insan vücuduna girdikten bir iki hafta sonra hastalık belirtileri gösterirler.
    Halsizlik, şaşkınlık, uyuşukluk ve ateş ilk işaretlerdendir.
    Ateşin yükselmesi ile birlikte tifüse benzer bir gelişme izler. Ateş bir-iki hafta devam eder.

DİKKAT: Öksürük, hızlı kalp atışları ve sık soluma görüldüğü zaman, hastalığın akciğerlere de sirayet ettiği anlaşılır.

Hastalık ağır seyrettiği takdirde, kalp ve kan dolaşımı rahatsızlıklarına da sebebiyet verebilir. Öyle ki, kalp yetmezliği olan kimselerde ciddi durumlara yol açabilir.
    Hastalık, normal seyrettiği ve yan etkileri görülmediği zaman 3-4 hafta içinde iyileşme ile neticelenir.
    Ne Yapmalı?

Hastalık belirtileri ağır geçtiği takdirde doktora görünmeli, onun tavsiyelerine göre hareket edilmelidir.
    Hastalık belirtileri ortaya çıkar çıkmaz, hasta diğer aile üyelerinden ayrılmalıdır.

2. Cevap: Papağan Hastalığı

Yaa bibi oldu mu şimdi tam da papağan almayı düşünüyordum :mad:

3. Cevap: Papağan Hastalığı

Muhabbet kuşumuzu kaybettik zaten..bende almayı düşünüyodum araştırdım bak böyle işte.:(

4. Cevap: Papağan Hastalığı

Hazaaaaaaaaaaan bir daha evine adımımı atmıyorum o kuşların papağan mı neyse artık :f196:

5. Cevap: Papağan Hastalığı

İyiki annem eve hayvan sokmuyormuş çok kızıyordum ama bunları okuyunca artık kuş alalım diye tutturmucam..:f106: