panik atak neden olur

'Hastalıklar' forumunda By_TuaL tarafından 17 Nisan 2008 tarihinde açılan konu

1. Panik Atak Nedir ?

Panik atak en kısa ve öz tabiri ile ani olarak ortaya çıkan endişe - kaygı nöbetidir. Bu endişe ve kaygı nöbeti kişinin vücudunda bazı fiziksel belirtilerle kendini gösterir, bu yüzden de çoğu zaman kişide yoğun bir korku ve rahatsızlık duygusu yaratır. Bu yoğun korku duygusu içinde kişi, çok kötü birşey olacağını, onun için sonun geldiğini, öleceğini veya kalp krizi geçireceğini düşünür. Bu şekilde yoğun bir korku içinde olan kişi doğal olarak o ortamdan kaçmak, uzaklaşmak ister, yardım alabileceği bir sağlık kuruluşuna gitmek ister. Çoğu zaman gidilen bir hastanede veya acil serviste herhangi bir girişimde bulunmaksızın bu belirtiler geçer ve kişi kendini iyi hisseder.
    Panik nöbeti sırasında aşağıdaki belirtiler görülebilir. Bu belirtilerden dört tanesinin görülmesi çoğu zaman yeterli olur. Genel olarak kişiler nöbetler sırasında bu belirtilerde 7-10 arası belirti yaşamaktadırlar.

1 - Çarpıntı, kalp atımlarını duyumsama
    2 - Terleme
    3 - Titreme ya da sarsılma
    4 - Nefes darlığı ya da boğuluyor gibi olma
    5 - Soluğun kesilmesi
    6 - Göğüs ağrısı ya da göğüste sıkıntı duyma
    7 - Bulantı ya da karın ağrısı
    8 - Baş dönmesi, sersemlik hissi, düşecekmiş ya da bayılacakmış gibi olma
    9 - Derealizasyon ya da Depersonalizasyon (Dış dünya yada kendisi gerçekliğini kaybetmiş gibi hissetme).
    10- Kontrolünü kaybedeceği ya da çıldıracağı korkusu
    11- Ölüm korkusu
    12- Uyuşma ve karıncalanma duygusu
    13- Üşüme ürperme ve ateş basması

Panik Atak Türleri

Atağın başlaması ile tetikleyici durumların olup olmadığı arasındaki değişik ilişkilere göre panik atağının üç özgül türü tanımlanır:

1) Beklenmedik Panik Ataklar: Panik atağının başlamasını tetikleyen bir durum yoktur ( birden, kendiliğinden ortaya çıkar) .
    2) Duruma Bağlı Panik Ataklar: Panik atağın başlamasını tetikleyen bir durum vardır ya da tetikleyen böyle bir durum olacağı beklentisiyle panik atak ortaya çıkar
    ( örn. Bir köpek görmek her zaman panik atağının ortaya çıkmasına neden olur ).
    3) Durumsal Yatkınlık Gösteren Panik Ataklar: Daha çok tetikleyen bir durum olmasıyla ortaya çıkar, ancak her zaman böyle tetikleyen bir durumun olması gerekmediği gibi bu panik ataklarının bu atakları tetikleyen durumla karşılaşmadan hemen sonra ortaya çıkması da gerekmez ( örn. Ataklar daha çok araba sürerken ortaya çıkmaktadır, ancak kişinin araba sürdüğü ve bir panik atağının olmadığı zamanlar da vardır, panik atağının yarım saat araba kullandıktan sonra ortaya çıktığı zamanlar da vardır.)

Panik Atak Belirtiler

Aşağıdaki belirtilerin dördünün (ya da daha fazlasının) birden başladığı ve 10 dakika içinde en yüksek düzeyine ulaştığı, ayrı bir yoğun korku ya da rahatsızlık duyma döneminin olmasıdır.

1. çarpıntı, kalp atımlarını duyumsama ya da kalp hızında artma olması
    2. terleme
    3. titreme ya da sarsılma
    4. nefes darlığı ya da boğuluyor gibi olma duyumları
    5. soluğun kesilmesi
    6. göğüs ağrısı ya da göğüste sıkıntı hissi
    7. bulantı ya da karın ağrısı
    8. baş dönmesi, sersemlik hissi, düşecekmiş ya da bayılacakmış gibi olma
    9. derealizasyon (gerçekdışılık duyguları) ya da depersonalizasyon (benliğinden ayrılmış olma)
    10. kontrolünü kaybedeceği ya da çıldıracağı korkusu
    11. ölüm korkusu
    12. paresteziler (uyuşma ya da karıncalanma duyumları)
    13. üşüme, ürperme ya da ateş basmaları

Panik atakları için başvuran kişiler, genellikle çok yoğun bir korku yaşadıklarını ifade ederler.Öleceklermiş gibi, kontrollerini kaybetmiş gibi, kalp krizi geçiriyorlarmış gibi ya da çıldırıyorlarmış gibi olduklarını söylerler.Bu kişiler genellikle , atağın çıktığı yerden kaçıp kurtulmak için büyük bir istek duyduklarını da söylerler. Ataklardan sonra

Hastalığa zemin hazırlayan faktörler

Kalıtım: Kalıtım, panik bozukluğun oluşumuna zemin hazırlayan önemli bir faktördür. Yani anne ya da babanızda panik bozukluk varsa, sizde de oluşma ihtimali yüksek demektir.

Stres: Hayatının uzunca bir dönemini stres yükü altında geçirenlerde panik bozukluk oluşma riski artar.

Alkol ve sigara: Aşırı derecede nikotin ve alkol alımı ile uyarıcıların kullanımı panik bozukluk oluşma riski artırır.
    Hayat tarzı: Bedensel zindeliğin azalması ve az uyku da panik atağın oluşumuna zemin hazırlayan faktörler arasındadır.
    Bedene aşırı dikkat: Kendi bedenine normalden fazla dikkat eden kişiler daha çok endişelenirler.

Yaşantılar: Yaşanan bir kayıp ya da alınan bir ölüm haberi sonrası, özellikle ölüm nedeni kalp hastalıkları ise kişilerde bu konuya karşı olan hassasiyet artar.

Panik Atakta Psikolojik Tedavi

Panik atakta psikoterapinin etkisi büyüktür. Mümkün olduğu kadar kısa sürede sonuca götürür. Kişiye kendi kendisinin doktoru olduğu öğretilir. Panik atağı freni çalışmayan bir otomobil olarak düşünürsek "Bu arabayı nasıl durdurabiliriz?" hastaya öğretiriz. Bu terapide panik atağın ağırlığına göre değişmek şartıyla altı ile sekiz seans arasında tedavisi yapılır.

Bazen tek seansta bile mekanizmasını anlayan ve yöntemi öğrendikten sonra panik atağını durdumayı başaran hastalarımız vardır. Bu seanslar 45 dakika-bir saat arasındadır. Burada yapılan panik atağın nasıl işlediğine dair mekanizmanın anlatılmasıdır. Kişi bunu anlar, notlar tutar. Sonra panik atağı durdurmayla ilgili yöntemler gösterilir. Hasta bu teknikleri kullanmaya başlar. Bu tekniklerle ilgili sorunlar çıkabilir. "Şunları yaptım ama olmadı, nerede eksiğim var?" gibi sorularla bize tekrar gelir ve doğruyu öğrenir. Panik atağı durdurmayı öğrenmek otomobil kullanmayı, bisiklete binmeyi öğrenmek gibi bir şeydir. Önce mekanizmasını anlatacaksınız, ondan sonra bisikletin üzerine çıktığında ya da aracın direksiyonuna geçtiğinde bildiklerini uygulamasını sağlayacaksınız. Tedavide dikkati yönlendirmek çok önemlidir. Dikkati bedenin dışında tutmak gerekir.

Birçok kişi "Başka şeylerle uğraşayım ve dikkatimi yönlendireyim" diye düşünür. Ama panik atak hastaları dikkatlerini başka tarafa yönlendiremez. Panik atak başladığı anda hastanın bunu fark edip uygulamayı işte tam bu anda yapması gerekiyor. Çünkü panik atak insanın bedeninde olan bir değişiklik üzerine yazdığı kara bir senaryodur. Bir süre sonra bu senaryoya inanmaya başlar.

Panik bozukluk tedavisi psikolojik tedaviye iyi cevap veren bir rahatsızlıktır. Başka psikiyatrik bozukluklarda da panik atakları görülebilmektedir. Bu durumda panik atakları olan bir hastada belirtilerin tipi ve derecesi, Panik Atakların sıklığı, birlikte başka bir psikiyatrik bozukluğun bulunup bulunmadığı dikkatle değerlendirilmelidir. Hastalara hastalığın toplumdaki yaygınlık oranı, yalnız olmadıkları belirtilmeli, ölüm ve delirme korkularıyla ilgili açıklama yapılmalıdır. Ataklar sırasında ölmesinin veya delirmesinin olası olmadığını anlatarak kişinin rahatlaması sağlanır.

Bilişsel - Davranışçı tedavi, kişilere,tehlike ile ilgili olumsuz düşünce ve buna bağlı davranışların nasıl tanınacağını, değerlendireleceğini, kontrol edilebileceğini ve değiştirileceğini öğreterek kaygıyı azalmayı amaçlar. Bunun için kullanılabilecek çok sayıda teknik vardır. Kişinin ihtiyacına uygun teknikler

2. çok uzun süren bir hastalık ve insanın kendi kendiylede ilgili ilaçlar ve psikolojik yardım gerkli

3. panik atak hastası tanıdığım kişiler var. ufacık bir hastalanmada hemen ölüm korkusu sarıyor.tansiyon yükseliyor buna bağlı olarak. uzun süren bir tedavi gerekiyor bu hastalara. emeğine sağlık BY_TUAL:f118:

4. Bilgilendirmeler için tşkler By_Tual emeğinize sağlık :f40:

5. Her konuda olmasa da bazı konularda panik atak oldugumu düşünürdüm..

Hastamıyım acaba :f106:

Yararlı bilgiler için teşekkürler. Ellerinize saglık By-TuaL :f9: :f9: :f9:

6. Emeğine sağlık Tual paylaşımın için teşekkür ederimdeee bu belirtilerden 4-5 tanesi var bende ne lacak şimdi:f20: dr gitmeliyimki :f106: yok yaff dr gitmem benn kocaman iğne yapar o şimdi:f30: :f30:

7. Aman... Allah korusun .İstemem ben panik atak filan.Sigara da zemin hazırlıyormuş :( Aman napim ne derseniz deyin vazgeçemiyorum ben

8. Bilgi ve paylaşım için teşekkürler tual..

9. Bilgi ve paylaşım için teşekkürler Tual zamanımızda çığ gibi büyüyen bir hastalık ama bazen insanlar kendi kendilerinede bu teşhisi koyup ben panik atağım diyip karamsarlığa kapılıyorlar... Her kalp çarpıntısı,terleme yada titreme panik atak değildir lütfen bunu unutmayalım :f40:

10. Cevap: Panik Atak

paylaşım için teşekkürler güzel bir forum. panik atak geçirdim askerdeyken. Lustral kullandım 50mg sonra Lustral 100mg ilk zamanlar alışmam zor oldu ilaca ama 6 ay sonra panik ataktanda kurtuldum ilacı da bıraktım iyiyim şu an ilaç bagımlılık yapmıyor. tamamen kendinize kalmış bir şey ben yanlız yatamıyordum aynı oda da yada bulundugum yerde insanlar olması gerekiyordu bir an kapı açılcak tanımadıgım birisi girecek içeriye diye düşünüyordum. panik atak bir anda ortaya çıkıyor belli bir süreci yok arkadaşlar bende yok diyen bi insanda bile sadece yazılanları okuduktan sonra etki gösteren bir şey bende var galiba belirtileri var diye düşünmeye başladıysan yakın zamanda panik atak ile tanışmak üzeresin demektir. alışmak lazım ben genelde bütün forumlarda yazıyorum gayet normal geliyor artık konuşarak bile rahatlattıgım arkadaşlarım oldu. panik atak başlangıcı bile hisseden arkadaşlar karşılıklı sohbet spor eglence sinema vb sosyal etkinliklere katılsınlar gerçekten panik atak geçirmiş kişilerden yardım alın açık havaya çıkınca rahatladıgını düşünen doktora koşup iyileşecegini sananlar yanılıyor tamamen kendiniz de bunun çözümü günümüzde çoğu kişide olan normal birşey.Gerçekten yaşayan birisi olarak yazılanları takip edecegim sürekli görüşmek üzere