Panik Atak Belirtileri Nelerdir Maddeler halinde

'Hastalıklar' forumunda ebrulim tarafından 14 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. Panik atak yoğun kaygının yaşandığı, korkunun arttığı ve bunların sonucu olarak mide bulantısı, çarpıntı, baş dönmesi ve titreme gibi bazı fiziksel rahatsızlıkların ortaya çıktığı dönemlerdir. Bu panik atak belirtileri aniden ortaya çıkarak bir kaç dakika ile yarım saat arası sürebilmektedir.

  Panik Atak Belirtileri
  Genellikle sinir krizi ve kalp krizi belirtileri ile karıştırılan panik atak belirtileri çarpıntı, nabzın yükselmesi, terleme, baş dönmesi, titreme, boğulma hissi ve nefes alıp vermede zorluk olarak görülmektedir. Bunlar klasik ve en sık rastlanan panik atak belirtileridir.
  Panik atak sırasında hasta mide bulantısı, sersemlik, karıncalanma ve ellerde uyuşma hissedebilir. Bu durumdaki birey öleceğini, kalp krizi geçireceğini ve aklını yitireceğini hissetmektedir. Panik atak sırasında hasta tüm bunların gerçekten ölümüne yol açacağına inanmakta ve bunları sadece zihninde oluşturduğunu idrak edememektedir.
  Panik ataklar ya da panik atak belirtileri vücudumuzun genellikle bir kavga veya tehlikeli bir durumla karşılaştığımızda salgıladığı adrenalinin ortada belli bir durum yokken salgılanmasından doğmaktadır. Çarpıntıların ve kaygının önüne geçmek için bazı ilaçlar kullanılmaktadır. İlaçlar dışında veya birlikte uygulanabilecek etkili tedavi yöntemlerinden biride psikoterapidir.
  Psikoterapi’nin bir formu olan bilişsel terapi panik atak ve kaygı bozuklukları üzerinde iyileştirici etkisi kanıtlanmış bir tedavi yöntemidir. Bilişsel terapi panik atakların ardındaki ana nedenleri bulmaya ve bu sayede atakları engellemekte kullanılmaktadır.
  Panik ataktan korunmanın en iyi yolu panik atak oluşumuna yol açan durumları ve düşünceleri belirlemektir. Panik atak tedavisi için stres azaltıcı spor aktiviteleri, hobiler, stres yönetimi tekniklerinin faydalı olduğu bilinmektedir.
  Bu dönemde alkol kullanımı en aza indirilmelidir. Alkol ve uyuşturucu madde kullanımı daha ciddi ruh ve fiziksel sağlık sorunlarına yol açacaktır. Önemli bir noktada panik atak belirtilerini göz ardı etmemektir.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 5 Haziran 2015
Yükleniyor...
- Panik Atak Belirtileri Forum Tarih
panik atak hastalığı nedir belirtileri nelerdir Sağlık bilgisi 9 Haziran 2012
panik atak belirtileri kısaca Sağlık bilgisi 28 Aralık 2011
Panik atak belirtileri neler Sağlık bilgisi 30 Mayıs 2011
Panik Atak Nedir Nasıl Tedavi Edilir? Sağlık Rehberi 17 Mayıs 2016