Pakistan'ın Yönetim Şekli

'Ülkeler' forumunda EyLüL tarafından 9 Nisan 2012 tarihinde açılan konu

 1. Pakistan'ın Yönetim Biçimi
  Pakistan'ın Yönetim Şekli Nedir

  Pakitan'ın Yönetim Şekli Başkanlık Tipi Cumhuriyet

  Pakistan, resmi adıyla Pakistan İslam Cumhuriyeti. Güney Asya'da bir ülkedir. Umman Denizi'ne 1046 km kıyısı vardır. Batısında Afganistan ve İran, kuzeyinde Çin, doğusunda Hindistan vardır. Nüfus bakımından dünyada 6.'dır.

  1947'de İngiliz sömürgesindeki Hindistan'dan, yaşanan kanlı bir mücadele sonrası ayrılarak 14 Ağustos 1947'de kurulmuştur. Daha sonrasında yine bir bölünme yaşayıp, batısı bugünkü Pakistan doğusu da Bangladeş olmuştur.

  Pakistan'da Pencap, Sind, Kuzeybatı Sınır Eyaleti ve Belucistan olmak üzere 4 eyalet vardır. Federal başkent İslamabad'dır.
   
 2. Teokrasi, dine dayalı yönetim biçimini tanımlamak için kullanılan terim. Daha doğru bir anlatımla, dini otorite organlarının siyasi otorite organları yerine devlet idaresini elde tuttuğu devlet biçimidir. Her ne kadar farklı algılanış biçimleri ve yorumları mevcut olsa da, teokrasi en yalın anlamda "devlet işlerinden bir tür ruhban sınıfının sorumlu olduğu ve devlet işlerinin dini temellere dayandırılmaya çalışıldığı sistem" olarak tanımlanabilir.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 1 Mayıs 2014
Yükleniyor...
- Pakistan'ın Yönetim Şekli Forum Tarih
Pakistan'ın Tarihi Yerleri Ders çalışıyorum 10 Aralık 2012
Pakistan'ın En Ünlü Yemekleri Soru Cevap 25 Kasım 2012
Pakistan'ın Yüzey Şekilleri Ülkeler 9 Nisan 2012
Pakistan'ın Yüzölçümü Ülkeler 9 Nisan 2012