Pakistan'ın İthal Ettiği Ürünler

'Ülkeler' forumunda Bella tarafından 1 Nisan 2012 tarihinde açılan konu

1. Pakistan'ın İthal Ettiği Ürünler Nelerdir,

Pakistan'ın İthalat Durumu Nedir,

Pakistan dünyanın, nominal Gayrisafi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) bakımından kırkyedinci, alım gücü esaslı GSYİH açısından ise yirmisekizinci büyük ekonomisidir. Ülkede ekonomi, temel olarak tarım ve tekstil sektörüne dayanmaktadır. GSYİH’nın sektörel dağılımı %21,8 tarım, %23,6 sanayi, %54,6 hizmet sektörü şeklindedir. Gerek tarım, gerek sınaî üretim, ülkeyi kuzey-güney ekseninde geçen İndus nehrinin etrafında bulunan verimli ovalarda yoğunlaşmıştır. Ülkenin finans ve ticaret merkezi Sindh Eyaleti’nin başkenti Karaçi’dir. GSYİH’nın %59’u ise tarım ve hizmet sektörlerinde başı çeken Pencap Eyaleti’nde üretilmektedir.

Pakistan ticaretinin büyük bir kısmını Çin ve Arap ülkeleri üzerinden gerçekleştiriyor. Pakistan’ın ihracat yaptığı ülkelerin başında ise sırasıyla ABD, Birleşik Arap Emirlikleri ve Afganistan geliyor. Yatırım ihtiyacı devam ediyor Ülkenin en çok ithalat yaptığı ülke yüzde 15,35 ile Çin. Ülke Körfez ülkelerinden de ciddi düzeyde ithalat yapıyor. En çok ithal edilen ürünler arasında petrol ve türevleri ile makine ekipmanları geliyor. Ülke ekonomisini zorlayacak temel etkenlerin başında eğitim, sağlık ve elektrik üretimine yapılan yatırımlar geliyor. Çünkü artan nüfus ile bu yatırımların ciddi büyüklüklere ulaşacağı tahmin ediliyor. Tüketim artıyor Ülke son yıllarda artan tüketimin artmasıyla beraber büyüme eğilimi gösteriyor. Talebi artan tüketim malları arasında ise binek araçları, televizyon, mobil telefonlar ve benzer eşyaları saymak mümkün. Global krizden büyük yaralar alan ülke ekonomisi, iç sorunların da etkisiyle geçtiğimiz yıl oldukça zarar gördü. Ancak 2010 sonu itibariyle yabancı yatırımlar ve dış ticaret yeniden canlanmaya başladı.