Öz değerlendirme formu nedir

'Merak Ettiklerimiz' forumunda Misafir tarafından 23 Eylül 2011 tarihinde açılan konu

 1. Öz değerlendirme formu nedir, nasıl hazırlanır
   
 2. Cevap: Öz değerlendirme formu nedir

  Belli bir konuda bireyin kendi kendisini değerlendirmesidir. Öz değerlendirme öğrencilerin kendilerini keşfetmelerine, güçlü ve zayıf yönlerini tanımalarına yardımcı olur. Ömür boyu kendi performans ve gelişimlerini bağımsız olarak ve gerçekçi şekilde değerlendirmeye yönlendirir. Öğrencilerin bir sonraki adımı tanımlayabilmelerine, kendilerine olan güvenlerini artırmalarına, öğrenme ve değerlendirme sürecine aktif olarak katılmalarına olanak sağlar.
  Öğretmen değerlendirme sürecinde öğrencileri dürüst ve açık olarak kendilerini ifade etmeleri konusunda cesaretlendirir. Öğrencilere bu değerlendirmenin, kendilerinin gelişimlerini izlemek ve eksikliklerini gidermek amacıyla yapıldığı açıklanır.
  Bu tür değerlendirmelerin en önemli sınırlılığı yanlılığın varlığıdır. Başlangıçta kendini değerlendirme, öğrencilerin deneyimsizliği nedeniyle yanılgılara neden olabilir. Yine de öğrenciler daha fazla deneyim kazandıkça aldıkları kararlar daha doğru olacaktır.
  Ölçütleri belirlenmiş, yapılandırılmış öz değerlendirme formları ile değerlendirmeler yapılabileceği gibi teknoloji ve tasarım dersinde proje geliştirme sürecinde açık uçlu sorularla da değerlendirme yapılabilir.


  [​IMG]
   
Yükleniyor...
- değerlendirme formu nedir Forum Tarih
Ödev Değerlendirme Formu Bilgi Rehberi 21 Şubat 2012
Performans Ödevi Değerlendirme Formu Bilgi Rehberi 20 Aralık 2011
Öğretmen Öz Değerlendirme Formu Bilgi Rehberi 30 Nisan 2011
Ağaç yaş halkalarına bakılarak gecmişle ilgili iklimsel değerlendirmeler yapılabilir mi? Merak Ettiklerimiz 3 Eylül 2016