ösym tercih klavuzu- öss tercih klavuzu 2009

'Etüt Merkezi' forumunda Dark tarafından 17 Temmuz 2009 tarihinde açılan konu

 1. yeni ÖSS Tercih Klavuzu 2009
  ÖSS Tercih Kılavuzu ise 16 Temmuz 2009'da ÖSYM'nin sitesinde yayımlandı
  ÖSS Tercihleri 22 Temmuz-3 Ağustos Arası 2009 tarihleri arasında alınacak.
  ÖSYM Başkanı Ünal Yarımağan, tercihlerin 22 Temmuz -3 Ağustos tarihleri arasında alınacağını, yerleştirme sonuçlarını ise 15-20 Ağustos tarihleri arasında açıklamayı planladıklarını söyledi.
  ÖSYM Başkanı Ünal Yarımağan, 2009 ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu'nun, 16 Temmuz'dan itibaren ÖSYM'nin internet sayfasında yayınlanmaya başlanacağını ifade etti.

  Kılavuzun 200 sayfayı aştığını belirten Yarımağan, yükseköğretim programlarının sayısının arttığına dikkat çekti.

  [​IMG]

  Tercih yapacak her adayın bu kılavuza sahip olması ve dikkatlice incelemesi gerektiğini vurgulayan Yarımağan, "Kılavuzun dağıtım işlemleri yarın başlayacak, tercihlerin alınmaya başlanacağı 22 Temmuz itibariyle sona ermiş olacak. Tercihlerin başlayacağı 22 Temmuz günü Türkiye'nin her yerinde kılavuz bulunacak ancak 22 Temmuz'a kadar her okulda bulunmayabilir. Adaylar acele etmesinler. dedi.

  En küçük puan türleri ile son yerleşen adayların başarı sırasının da kılavuzda yer aldığını kaydeden Yarımağan, "Tercih yaparken bu bilgiler çok önemli. Adayların tercih yaparken, geçen seneki en düşük puana değil, başarı sırasına bakmalarını öneriyoruz. Çünkü puanlarda değişiklikler olabiliyor. Kontenjanlarda artış olduğu için, başarı sırasına göre, geniş bir aralıkta tercih yapılmasını öneriyoruz. Örneğin adayın başarı sırası 15 bin ise; 12 bin ila 18 bin başarı sırası aralığında tercih yapılması sağlıklı bir yaklaşım olabilir." şeklinde konuştu.

  Yarımağan, adayların tercih işlemleri sırasında ÖSYM'nin web sitesine konacak rehberlik hizmetinden de faydalanabileceğini kaydetti.

  Adayların tercihlerini başvuru merkezleri aracılığı ile ya da bireysel olarak internet üzerinden yapabileceğini belirten Yarımağan, "Tercih işlemleri için bankaya ödenmesi gereken herhangi bir ücret yok. Sadece kılavuz için 3 TL'lik bir ücret ödenecek. Ayrıca tercihlerini başvuru merkezi aracılığı ile yapan adaylar, hizmet ücreti olarak okula 3 TL ücret ödeyecek.ifadesini kullandı.
   
Yükleniyor...
- ösym tercih klavuzu Forum Tarih
ÖSYM LYS Ek Yerleştirme Tercih Klavuzu 2013 Kısa Bilgiler 23 Eylül 2013
ÖSYM 2012 LYS tercih sonuçlarını ne zaman açıklayacak? Sınavlar 16 Ağustos 2012
Ösym'den Kpss Tercih Programı Merak Ettiklerimiz 14 Ağustos 2012
2012 Tercih Kılavuzu Ösym Merak Ettiklerimiz 3 Ocak 2012