ÖSS'de 12 Net Yapan Tercih Yapabilecek

'Etüt Merkezi' forumunda Wish tarafından 12 Temmuz 2009 tarihinde açılan konu

 1. 12 net çıkarana tercih müjdesi
  12 Neti Olanlar Üniversiteye Gidebilecek
  ÖSS Taban Puanları Düştü

  YÖK'ten müjde! Bu yıl ÖSS'de sadece 12 net çıkaran öğrenci de üniversiteli olabilecek. İşte detaylar;

  YÖK Başkanvekili Prof. Dr. İzzet Özgenç, 165 ve 145 taban puanlarını almayı kolaylaştıran uygulama ile ön lisans tercihi yapabilmek için 145 sorudan 12 net, lisans tercihi yapabilmek için ise 180 sorudan 36 net çıkarmanın yeterli olduğunu söyledi.

  TABAN PUANDA REVİZYON YAPILDI
  Prof. Dr. İzzet Özgenç, eğitim muhabirleri ile sohbet toplantısı düzenledi. Özgenç, ÖSS'deki 165 ve 145 taban puanlarının alınmasını kolaylaştıran YÖK kararı ile ilgili soruları da cevapladı. Soru sorma tekniği ve sorulan soruların ağırlığı nedeniyle alınan puanlarda geçen seneye göre bir düşüş olduğunu belirten Özgenç, "Bu düşüşün yükseköğretime yerleştirme bakımından ortaya çıkaracağı sorunu gidermek için taban puan belirlemesinde bir revizyon yapıldı." dedi.

  ÖN LİSANS İÇİN ARTIK 12 NET YETİYOR
  Özgenç, eski hesaplama yöntemine göre ön lisans programları için gerekli olan 145 taban puanı için 145 soruda 18 net gerekirken, yeni hesaplama yönteminde 12 netin yeterli olduğunu aktardı. Özgenç, lisans programını tercih için gerekli olan 165 taban puanı için ise eskiden 180 soruda 45 net gerekirken; yeni uygulama ile 36 netin yeterli hale geldiğini ifade etti.

  ÇOK ÖĞRENCİ ÜNİVERSİTEYE GİRSİN DİYE
  Her tercihte bulunanın bir programa yerleştirilmesi diye bir durumun olmadığının altını çizen Özgenç, yapılan değişikliğin üniversiteye yerleşen öğrencilerin kalitesini düşüreceği yönündeki eleştirilerin ise doğru olmadığını belirtti.

  Özgenç, "Doğru bir karardır, isabetli bir karardır." ifadesini kullandı. Özgenç, amaçlarının mümkün olduğunca çok insanın yükseköğrenim imkanından faydalanması olduğunu dile getirdi.

  -Alıntı-
   
 2. Cevap: ÖSS'de 12 Net Yapan Tercih Yapabilecek

  Bende aslında az net çıkardım. Acaba bi yer tutar mı diye araştırmadığım yer kalmadı. Arkadaslar Tercih Robotu-ÖSS-ÖSS Tercih Robotu-Milliyet Tercih Robotu-ÖSYM Tercih Robotu-ÖSS Tercih-Üniversite Tercih Robotu adresine bi bakın size uyan birçok okul çıkıyor. Şşırdım doğrusu. Üstelik az puanla. Şehir dışındaki bir çok okul ve bölümü tanıtıyor. Ben karar verdim puanım tutuyo.Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi'ne gidicem:)
   
 3. Cevap: ÖSS'de 12 Net Yapan Tercih Yapabilecek

  Fazladan ümit aşılamamak lazım.Bu sadece tercih yapabilmek için yeterli sayı.1 milyondan fazla öğrencinin katıldığı bir sınavda hiç bir önemi yok.Yine en fazla puanı alan öğrencilerden aşağıya doğru sıralama gerçekleşecek.Bu sadece en azından bir şansım olabilir düşüncesini çoğaltan bir durum.
   
Yükleniyor...
- ÖSS'de Yapan Tercih Forum Tarih
ÖSS'de Başarılı Liseler Bilgi Rehberi 30 Kasım 2009
ÖSS'de yeni sistem açıklandı Etüt Merkezi 22 Temmuz 2009
Milyoner Anlamı Terazi yapan veya satan kimse olan kelime hangisidir Sorun Cevaplayalım 12 Ekim 2016
Bebeklerde alerji yapan gıdalar Bebek Bakımı 20 Ocak 2016