osmanlı devletinde sanat

'Soru Cevap' forumunda Belinay tarafından 11 Kasım 2012 tarihinde açılan konu

 1. osmanlı devletinde sanat


  Osmanlı Dönemi Türk Kültürünün özellikleri:
  Osmanlı Türk toplumu ve kültürünün temelini, 1071'den bu yana Türkleşen Anadolu coğrafyası, Türk gelenek ve görenekleri ve islâm dini oluşturmuştur. Osmanlılar daha sonra egemen oldukları topraklardaki kültürlere de yabancı kalmamış, onlardan aldıkları yeni kültür değerlerini kendi kültürleri içinde bütünleştirmiş ve yeni anlamlar kazandırmıştır.

  Güzel Sanatlar:
  Osmanlı klasik döneminde önemli bir gelişme göstermiştir. XVII.yüzyıldan itibaren devlet teşkilatı, politika, bilim ve eğitim alanlarında sürekli bir çöküşe rağmen, güzel sanatlar dalında gelişme sürmüştür.Özellikle minyatür, seramik, çinicilik, ciltçilik, güzel yazı (hat sanatı), müzik gibi dallarda olağanüstü eserler verilmiştir. Osmanlı Mimarisi, daha kuruluşundan itibaren kendine özgü bir üslup ve sürekli bir gelişme göstermiştir.

  Başlangıçta Selçuklu ve Beylikler dönemi mimarî özellikleri taşımıştır. XV.yüzyıldan itibaren klâsik Osmanlı mimari eserleri ortaya çıktı. Bu eserler evrensel değerde olağanüstü eserlerdir. Osmanlı mimari kültürü Hindistan'da Taç Mahal'e kadar uzanmıştır.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 26 Temmuz 2015
Yükleniyor...
- osmanlı devletinde sanat Forum Tarih
Osmanlı Devletinde Güzel Sanatlar Sorun Cevaplayalım 18 Ağustos 2011
Osmanlı devletinde kanunnamelerin hazırlanma aşamaları Osmanlı Tarihi 29 Ocak 2015
osmanlı devletinde ilk kanun nedir? Sorun Cevaplayalım 6 Kasım 2012
Osmanlı Devletinde Hukuk Sistemi nasıldı Osmanlı Tarihi 6 Aralık 2011