Osmanlı Devletinde Hukuk Sistemi nasıldı

'Osmanlı Tarihi' forumunda Meryem tarafından 6 Aralık 2011 tarihinde açılan konu

 1. Osmanlı Devletinin Hukuk Sistemi
  Osmanlı Devleti Hukuk Sistemi


  Osmanlı Devletinin Hukuk Sistemi
  Teokratik bir yapıya sahip olan Osmanlı Devleti’nde, devletin ve toplumun yönetimi İslam hukukuna göre düzenlenmiştir(şeriat düzeni). Bu düzende müslüman halk şeriat kurallarına göre yönetilirken, yabancı ve azınlıklar ise kapitülasyonlar nedeniyle kendi hukuk kurallarını uyguluyorlardı. Dolayısıyle Osmanlı Devleti’nde hukuk birliği yoktu.

  Devlet nüfusunun önemli bir bölümü müslüman değildi. Müslüman olmayanlara kendi hukukları uygulanırdı. Müslümanlar ise, Osmanlı Devletinde Sünni mezheplerin hukukuna tabi idiler. Her mezhep mensubu kendi imamlarının kurallarının uygulanmasını isteyebilirdi. İşte bu temel aksaklık Osmanlı Devletindeki hukuk birliğini bozmuştur.

  Osmanlı Devleti, Fransız ihtilali fikirlerinin de etkisiyle hukuk alanında bir takım ıslahat hareketlerine girişmiş, bağımsız mahkemeler oluşturmuş, yabancı ve azınlıklara hukuksal ayrıcalıklar tanınmıştır.

  Meşrutiyet döneminde anayasal düzene geçildikten sonra, hukukta birliği sağlamak ve kargaşayı önlemek amacıyla Mecelle adıyla bir medeni kanun hazırlanmıştır. Ancak hanefi mezhebinin kurallarına göre hazırlanan ve dinsel yönü ağır basan Mecelle kanunu, Osmanlı Devletindeki sorunları çözmeye yeterli olmamıştır.
   
Yükleniyor...
- Osmanlı Devletinde Hukuk Forum Tarih
Osmanlı Devletinde Hukuk Osmanlı Tarihi 30 Ekim 2010
Osmanlı devletinde kanunnamelerin hazırlanma aşamaları Osmanlı Tarihi 29 Ocak 2015
osmanlı devletinde sanat Soru Cevap 11 Kasım 2012
osmanlı devletinde ilk kanun nedir? Sorun Cevaplayalım 6 Kasım 2012