Osmangazİ ünİversİtesİ Eskişehir

'Bilgi Rehberi' forumunda DiScOvErEr tarafından 23 Kasım 2009 tarihinde açılan konu

1. Osmangazİ ünİversİtesİ Eskişehir

KİMLİK KARTI:
    Kuruluşu: 1993
    Rektör: Prof. Dr. Erdoğan Fıratlı
    İletişim bilgileri: Meşelik Kampüsü 26480 Eskişehir.
    Tel: 0 222 239 71 48
    Faks: 0 222 239 54 00
    Öğrenim dili: Türkçe
    Türü: Devlet

AKADEMİK PROFİL:
    Fakülte sayısı: 7
    YO: 2
    MYO: 2

Rektör Prof. Dr. Erdoğan Fıratlı; "Ülkemizin gereksinmelerini karşılayabilmek için üniversitemiz büyüme, yenilenme ve çağdaşlaşma yolunda eğitim öğretim kalitesini yükseltme çabası içerisindedir. Sizleari aramızda görme ve Osmangazili olma gururunu sizlerle paylaşmak istiyorum."
    Osmangazi Üniversitesi'nde kayıtlı olan her öğrenciye öğrenimleri süresince bir akademik danışman atanıyor. Bu danışman öğrencinin öğretiminde karşılaşacağı sorunların çözümlenmesine yardımcı oluyor. Üniversitede çok gelişmiş olanklara sahip Yabancı Diller bölümü bulunuyor. Üniversiteye girmeye hak kazanan öğrencilere bir yıl süre ile zorunlu veya kontenjan dahilinde isteği bağlı hazırlık sınıfı olanağı sağlanıyor. Amaç ise üniversiteye yeni kayıtlı olan öğrencilerin tümünün hazırlık sınıfı okuyarak, yabancı dil düzeylerini yükseltmek.
    Üniversitede kendi lisans programını üstün başarı ile sürdüren öğrencinin aynı zamanda ikinci bir lisans diploması almasını sağlayan çift anadal programı uygulanıyor. Aynı zamanda, kendi lisans programını başarıyla sürdüren öğrencinin ilgi duyduğu başka bir programdan sertifika almasını sağlayan yandal programı da bulunuyor.

KÜLTÜR VE SPOR HİZMETLERİ: Üniversite öğrencilerinin beden ve ruh sağlığı ve özgüvenlerinin gelişmesi, ilgi alanlarına göre ders dışı zamanlarının değerlendirilmesi, doğa ve insan sevgisi ile sosyal ilişkilerin geliştirilmesi, birlikte çözüm yollarının bulunması amacıyla kültürel ve sportif faaliyetler düzenliyor. Atatürkçü Düşünce Kulübü, Dağcılık, Satranç, Hentbol, Basketbol, Çevre, Tiyatro, Basketbol, Voleybol kulüpleri bulunuyor.

BURS: 1999 ÖYS sonucunda ilk 5000'e giren ve üniversiteye kayıt yaptıran öğrencilere ayda 50 milyon lira karşılıksız burs verilecek. Üniversitenin başarılı fakat maddi durumu kısıtlı öğrencileri zorunlu ihtiyaçları için Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığınca verilen ve miktarı üniversite yönetim kurulunca tespit edilen burstan yararlanabiliyor. Ayrıca bu kapsamdaki öğrencilere öğrenimleri süresince ücretsiz yemek imkanı da sağlanıyor