Osman Gazinin Annesi

'Osmanlı Tarihi' forumunda Wish tarafından 19 Mayıs 2011 tarihinde açılan konu

 1. Osman Gazinin Annesi kimdir
  Hayme Hatun kimdir
  osman Gazinin Annesi Hayme Hatun


  Hayme Hatun veya Hayme Ana Osmanlı İmparatorluğu'nun kurucusu olan Osman Gazi'nin annesi

  Hayme Hatun'un hayatı yarı mitsel olarak sisler içinde kalsa da bazı nesnel veriler bize onun hakkında ipuçları vermektedir. III. Alaeddin Keykubat'ın ordusunda Harzemşahlara karşı Ankara savaşına katıldığı bilinmektedir. Daha sonraki dönemde bir efsaneye göre Fırat'ı geçerken, bir efsaneye göre ise savaş sırasında ölmüştür. Bunun üzerine Hayme Hatun boyun başına geçerek kendilerine beylik arazisi olarak verilen Domaniç'e tüm boyu götürmüştür. Burada yazlık olarak Domaniç, kışlık olaraksa Çarşamba'ya yerleşilmiştir.

  Hayme Ana'nın 4 Eylül'de kışlağa dönüşte öldüğü rivayet edilir. O tarihten beri burada Hayme Ana kutlamaları yörükler tarafından (özellikle Karakeçeli yörüklerince)devam ettirilmektedir. Kendisi öldüğünde Yuvasını kurduğu yere defnedilmiştir. Bugün görülmekte olan türbe II. Abdülhamit tarafından yaptırılmıştır.

  Osmanlı padişahlarının Müslüman olmayan cariyelerle evlenmeleri geleneği henüz başlamadığı için Hayme Hatun'un Türk olduğu kesindir. Günümüzde Hayme Hatun'un türbesi ve Hayme Ana heykeli Kütahya'nın Domaniç ilçesinde görülecek en önemli yerlerden biridir.
   
Yükleniyor...
- Osman Gazinin Annesi Forum Tarih
Osman Gazinin Hayatı Özet Osmanlı Tarihi 29 Şubat 2012
Osman Gazinin Rüyası Osmanlı Tarihi 28 Şubat 2012
Osmanlının kurucusu Osman Gazinin babasının adı nedir? Sorun Cevaplayalım 17 Ağustos 2011
Osman Gazinin Vasiyeti Sözel Dersler 22 Mayıs 2011